شاخص کل بورس سال را صعودی شروع کرد

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با رشد ۷ هزار و ۳۲۹ واحدی در رقم ۵۹۲ هزار و ۵۷۸ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۳۲۵ واحدی در سطح ۲۴ هزار و ۷۱۹ واحد قرار گرفت.  شاخص کل  هم وزن   فرابورس   نیز هزار و ۶۲۹ واحد رشد کرد و به رقم ۱۰۲ هزار و ۵۵۸ واحد رسیده است. 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی مثبت شد و ۲۶۰ میلیارد تومان   پول حقیقی  به بورس وارد شد. 

نمادهای پیشران

امروز نمادهای فولاد،‌ فملی، فارس،  میدکو  و پارس بیشترین اثر را در رشد  شاخص کل بورس  داشتند. در مقابل نمادهای وغدیر، کاوه و  نوری  بزرگان قرمزپوش بازار بودند.

در  فرابورس  نیز نمادهای بپاس،  صبا  و آریا بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای فغدیر، شگویا و کزغال بیشترین اثر کاهنده بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز  فولاد  بیشترین تراکنش را داشت و شستا و وکغدیر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، فرابورس و گدنا پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار 

امروز  ارزش معاملات  کل  بازار سهام  به ۴۴ هزار و ۲۸ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۳۱ هزار و ۷۳۶ میلیارد تومان بود که ۷۲ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

 ارزش معاملات خرد نیز با کاهش ۱۷ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۸ هزار و ۷۳۲ میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در پایان معاملات شنبه، ۷۴ نماد صف خرید داشتند و ۳ نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید به ۹۸۶ میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز ۱۱ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد وکغدیر (شرکت بین المللی توسعه صنایع معادن غدیر) با صف خرید ۳۶۳ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وکغدیر، نمادهای  حکشتی  (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران) و شبصیر (شرکت پتروشیمی قائد بصیر) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات اغلب صف‌های فروش جمع آوری شدند و تنها ۳ نماد ثالوند، کمنگنز و وساخت صف فروش را داشتند. 

پیش بینی بورس فردا

بازار سهام فروردین را با صعود آغاز کرد. در حالی که بسیاری در تعطیلات و سفر نوروزی به سر می‌برند، تقاضای بازار در سطح قابل توجهی قرار داشت و بازار با مازاد تقاضای سنگین ۹۷۵ میلیارد تومانی بسته شد. هم بزرگان رشد قیمت داشتند و هم بسیاری از نمادهای کوچک و متوسط با تقاضا و رشد قیمت مواجه بودند. بنابراین با توجه به ورود پول به بازار انتظار می‌رود فردا نیز بازار با تقاضای خوب و رشد شاخص‌ها آغاز شود. شاخص کل تنها هزار و ۶۰۰ واحد تا سطح ۲ میلیون واحد فاصله دارد و می‌تواند فردا به سطحی صعود کند که پیش از این در مرداد ۱۳۹۹ در آن قرار داشت. 

نقشه  بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

نقشه بورس 5 فروردین


 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.