خبر خوش اتحادیه اروپا درباره از سرگیری مذاکرات برجام

«پیتر استانو» این مطلب را در نشست خبری از بروکسل و در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره زمان ادعایی مرگ برجام پرسید، مطرح کرد. وی گفت: هدف ما این است که تمام تلاش ها را برای یافتن راه حلی به منظور اجرای صد درصدی این توافق انجام دهیم. بنابراین ما سعی می‌کنیم در این رابطه راه حلی پیدا کنیم.

سخنگوی جوسپ بورل خاطر نشان کرد: ما تمام تلاش خود را برای تکمیل مذاکراتی که به طور رسمی تکمیل نشده است، انجام خواهیم داد. ما روی نتیجه گیری مذاکرات با نگاه به احیای توافق هسته ای متمرکز هستیم.

ادعای مهم گروسی درباره برجام

بورل هم اخیرا در اظهاراتی گفته است که جایگزین بهتری برای برجام وجود ندارد و به تلاش‌ها برای ازسرگیری اجرای این توافق ادامه می‌دهد.

مذاکرات رفع تحریم‌ها بعد از ماه‌ها گفت‌وگوهای فشرده دیپلماتیک به دلیل عواملی همچون تناقض در رفتار، تعلل در تصمیم‌گیری، زیاده‌خواهی و طرح درخواست‌های جدید از سوی آمریکا معطل مانده است. تجربه نشان داده است که کاخ سفید به رغم ادعای دیپلماسی اراده لازم را برای تصمیم‌گیری در زمینه بازگشت به برجام و جبران سیاست شکست خورده دولت ترامپ علیه ایران ندارد.

ایران به عنوان کشوری مسئولیت پذیر همواره اعلام کرده است که برای عقد توافقی پایدار و قابل اتکا که تحریم‌ها را به نحوی تضمین شده رفع کند و موضوعی به عنوان اهرم فشار جهت استفاده علیه ایران در آینده باقی نماند، آمادگی دارد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا در مصاحبه‌ای تصریح کرد: ما برای رسیدن به نقطه پایانی توافق بدون پیش شرط آمادگی داریم تا در چارچوب گفت‌وگوهایی که در گذشته انجام شده است، گام نهایی برداشته شود اما بدون پیش شرط و با یک نگاه واقع‌بینانه و با رعایت حقوق و منافع ملی ایران باید انجام شود.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی به مسیر دیپلماسی پایبند است و معتقدیم که مذاکره برای مذاکره مفید نیست اما مذاکره برای اینکه تمام طرف‌ها به نتیجه مطلوب برسند، می‌تواند مفید باشد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.