سرنوشت آیفون 14 در ایران در هاله ای از ابهام!

 بالاخره بعد از سه ماه، بخشی از ابهام واردات آیفون ۱۴ حل شد و «امید قالیباف» سخنگوی وزارت صمت در یک برنامه تلویزیونی گفته واردات رسمی و تجاری آیفون انجام نخواهد شد، اما ممکن است آیفون ۱۴ از رویه مسافری وارد شود. با این حال هنوز تصمیمی برای رجیستر کردن آیفون ۱۴ وارد شده از طریق مسافران گرفته نشده است؛ بنابراین اطلاعی نداریم که چه اتفاقی قرار است بیفتد.

برای خرید آیفون ۱۴ فعلا دست نگه دارید!

به گفته قالیباف، بخشی از این تصمیم‌گیری به عهده وزارت صمت است، اما ارگان‌های دیگر هم دخیل هستند که در مجموع باید بررسی شود و تصمیم نهایی گرفته شود.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از زمان تصمیم‌گیری نهایی در این رابطه ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

آیفون ۱۴ در حال حاضر فقط از رویه مسافری یا با سوءاستفاده از این رویه به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود و تاکنون درباره واردات تجاری آن اظهارنظر قطعی نشده بود؛ اما آیفون‌های ۱۴ واردشده از رویه مسافری هم تاکنون رجیستر نشده‌اند.

هر کالایی که از طریق رویه مسافری وارد شود، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می‌تواند رجیستر شود، اما اگر اظهار نشده باشد، غیرقانونی محسوب می‌شود و رجیستر هم نمی‌شود. در حال حاضر مسأله این است که اصلاً رجیستر شدن یا نشدن آیفون ۱۴، تعیین تکلیف نشده است. البته اگر کالایی به صورت قانونی از رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نباید خرید و فروش شود؛ اما در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و این کالاها در بازار فروخته می‌شوند.

پیش‌تر سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی هشدار داده بود که فروشندگان و مردم از خرید و فروش کالایی که از رجیستر شدن آن اطمینان ندارند و کد رجیستری ندارد، اجتناب کنند؛ چراکه اگر این موبایل‌ها رجیستر نشود، به عنوان دستگاه ثانویه‌ای که در شبکه ارتباطی کشور فعال نخواهد شد، قابل استفاده است.

در روزهای گذشته نیز رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران گفته بود که تا این لحظه چون آیفون ۱۴ به صورت تجاری وارد نشده، خرید و فروش آن ممنوع است و در حال حاضر عموما سایت‌ها هستند که آیفون ۱۴ را خرید و فروش می‌کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.