فوری/کره شمالی موشک بالستیک شلیک کرد
به نقل از رویترز، ستاد مشترک ارتش کره جنوبی بامداد یکشنبه سرانجام تائید کرد که کره شمالی یک فروند موشک بالستیک نامشخص به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک کرده است.

یونهاپ در این ارتباط نوشته است: این شلیک موشک بالستیک، دو روز بعد از حضور ناو هواپیمابر ارتش آمریکا در منطقه برای رزمایش مشترک با کره جنوبی انجام شد.

هنوز جزئیات بیشتری از نوع این موشک بالستیک، میزان ارتفاع، سرعت یا مسافت پرواز آن اعلام نشده است.

پیشتر اعلام شده بود که کره جنوبی برای شلیک احتمالی موشک بالستیک از زیردریایی کره شمالی آماده می‌شود. در همین ارتباط نیز یک مقام نظامی کره جنوبی اعلام کرد که ما از نزدیک تأسیسات و فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های کره شمالی را زیر نظر داریم و وضعیت آمادگی ما کامل است. این مقام کره جنوبی گفته بود که «یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی وضعیت را زیر نظر دارد.

پیش از این نیز دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی روز شنبه اعلام کرده بود که این کشور نشانه‌ها و تحرک‌هایی را شناسایی کرده که نشان می‌دهند کره شمالی در حال آماده‌سازی برای پرتاب یک موشک بالستیک از زیردریایی است.

کره شمالی در ماه‌های اخیر چند موشک بالستیک را آزمایش کرده است.

شلیک موشک بالستیک کره شمالی پس از آن انجام می‌شود که ناو هواپیمابر «رونالد ریگان» آمریکا پس از ۵ سال، روز جمعه برای شرکت در رزمایش دریایی مشترک با کره جنوبی، وارد شهر بندری «بوسان» شد.

به نوشته وب‌سایت ژاپنی کیودو، معمول و عادی نیست که دفتر ریاست‌جمهوری اعلام کند که نشانه‌های آماده‌سازی کره شمالی برای آزمایش احتمالی موشک را ردیابی کرده، چنین اطلاعاتی را معمولاً ارتش و نیروهای نظامی یک کشور اعلام می‌کنند.

 

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.