محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه جلسه هیئت دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر رفتار دوگانه آمریکا در برجام گفت: خود آمریکایی‌ها مرتب اعتراف می‌کنند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و امیدی به اینکه از این سیاست نتیجه عایدشان شود ندارند. با این حال رفتار دوگانه و یا چندگانه آن‌ها را ما مستمر شاهد هستیم. هم آن اتهامات واهی را که بیش از بیست سال به کشور نسبت می‌دهند و مواردی که رژیم صهیونیستی به ویژه و ضد انقلاب ادعا می‌کند، مکان‌های ادعایی، مدارک ادعایی و با اتهامات واهی همواره سعی کرده‌اند که فشار را بر ملت ایران تشدید بکنند.

وی افزود: اگر که در مذاکرات به معنای واقعی کلمه حسن نیت داشتند، اینهمه سال مذاکره کردند، برجام مولود برون رفت ازاین وضعیت بوده، یعنی مذاکره‌ای صورت گرفته تا این اتهامات کنار گذاشته شود، اعتمادسازی صورت بگیرد و در یک شرایط متفاوتی ایران از حق و حقوق خودش کاسته، محدودیت و نظارت تشدید شده را پذیرفته در جهت اینکه این اتهامات و ادعاها کنار گذاشته شود و بهانه‌ها سلب بشود و تحریم‌هایی را که در این مورد وضع کردند را لغو بکنند و اجازه بدهند شرایط با این الگوی توافق شده تداوم پیدا کند. متاسفانه آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرده و هر روز اقدام جدیدی را مرتکب می‌شوند و اتهامات را به صورت تشدید شده تکرار می‌کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: ایران همواره تاکید کرده که تمام فعالیت هسته ای خود مطابق موازین پادمان و ان پی تی است. ما متعهد به ان پی تی و پادمان هستیم. در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در پاسخ به این تحریم‌ها گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کردیم، در جهت اینکه نشان دهیم اراده ما برای لغو تحریم‌ها مستحکم است و از هیچگونه اقدامی که در راستای منافع ملت ایران است کوتاه نخواهیم آمد.

وی همچنین در خصوص دوربین‌های فراپادمانی گفت: دوربین هایی را که ما جمع کردیم، دوربین های برجامی و در حقیقت فراپادمانی بوده است. این دوربین‌ها برای توافق نامه برجام در جهت اینکه محدودیت ظرفیت فعالیت و سرعت فعالیت هسته ای ایران را اندازه گیری کند، نصب شده است. وقتی که شما در برجام باقی نماندی، طرفین متعهد حضور ندارند و به تعهدات خود عمل نکردند، دلیلی ندارد که ما یک طرفه به یک تعهد شبه منسوخ ادامه بدهیم. امروز هم اعلام می‌کنیم این موارد ادعایی و کذبی را که مرتب تکرار می‌کنند، کنار نگذارند و به تعهدات بازنگردند، دوربینی نصب نخواهد شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.