سی بی اس نیوز در گزارشی نوشت: آمریکا پس از تسلط طالبان بر افغانستان بیش از ۱۲۴ نفر از شهروندان خارجی و همکاران افغان را که در طول ۲۰ سال جنگ در این کشور با نظامیان آمریکایی همکاری کرده بودند را در بحبوحه فرودگاه کابل از این کشور خارج کرده است. 

به نوشته این رسانه، اما به دلیل بحران پیش آمده در فرودگاه کابل بسیاری از شهروندان افغانستان که صلاحیت خروج داشتند قادر به ترک کشور خود نبوده و در حال حاضر در این کشور اقامت دارند و بسیاری از این افراد درخواست پناهندگی به آمریکا برای صدور ویزای بشردوستانه دادند. 

سی بی سی نیوز نوشت: پس از خروج نیروهای آمریکایی تاکنون ۴۶ هزار نفر برای ویزای بشردوستانه و مهاجرت به آمریکا درخواست دادندو دولت آمریکا نیز ۹۰ درصد از این درخواست ها را رد کرده است. 

براساس این گزارش از ۵ هزار درخواست شهروندان افغان که از سوی مقامات آمریکا مورد بررسی قرار گرفته، تنها به ۲۹۷ درخواست مورد قبول واقع شده و ۴,۲۴۶ درخواست که بالغ بر ۹۰ درصد است از سوی این دولت بایدن رد شده است. 

سی بی سی نیوز افزود: براساس استانداردهای تعیین شده از سوی آمریکا این احتمال وجود دارد که مابقی درخواست های شهروندان افغانستان نیز مورد پذیرش قرار نگیرد. 

از دهه ۱۹۵۰، ایالات متحده از اختیار اعطای ویزای بشردوستانه در طول بحران‌های متعدد برای اسکان سریع گروه‌هایی از پناهندگان، از جمله مجارستانهایی که از سرکوب شوروی فرار می‌کنند، کوبایی‌هایی از دست کمونیستم و ویتنامی‌هایی برای انتقال سریع به آمریکا استفاده کرده است. 

اما دولت آمریکا هنگام رسیدگی به درخواست‌های مهاجران افغان که تابستان گذشته توسط ایالات متحده تخلیه نشده‌اند، بر قوانین محدودتر تکیه کرده که این موضوع باعث شده است که مدافعان پناهندگان اتهاماتی را مبنی بر رفتارهای متفاوت و تبعیض مطرح کنند. 

وزارت امنیت داخلی آمریکا در واکنش به این انتقادها گفته است اعطای ویزای بشردوستانه نباید جایگزین سیستم مهاجرت این کشور شود و درخواست کنندگان باید از طریق سیستم اعطای مهاجرت در این زمینه اقدام کنند و مهاجران افغان برای استفاده از این سیستم باید به خاک آمریکا وارد شوند. 

همچنین یکی دیگر از دلایلی که دولت بایدن برای عدم بررسی ویزای مهاجران افغان عنوان کرده محدودیت در صدور ویزای بشردوستانه عنوان کرده و گفته است که به طور عادی سالیانه تنها ۲ هزار از این نوع ویزا صادر می شود و این یکی از عوامل رد درخواست پناهندگی بوده است. 

از سوی دیگر دولت امریکا گفته است که ۷۰ درصد از درخواست کنندگان افغان ویزای بشردوستانه در افغانستان ساکن بوده و در حال حاضر امکان مصاحبه با این افراد از سوی مقامات وجود ندارد و به همین دلیل مهاجران نیاز است به کشور ثالثی که در آن آمریکا سفارت دارد مسافرت کرده و درخواست خود را ثبت کنند. 

رسانه آمریکایی: دولت بایدن اکثر درخواست مهاجران افغان را رد می‌کند

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند