جو بایدن روز گذشته در گفتگو با خبرنگار سی‌ان‌ان در ایالت دلاور، از شهروندان آمریکایی خواست با توجه به شرایط جنگی اوکراین، از سفر به این کشور خودداری کنند.

وی گفت: من بارها از مردم آمریکا خواسته‌ام تا در شرایط فعلی به اوکراین سفر نکنند. اوضاع در این کشور بسیار بغرنج و خطرناک است.

بایدن تصریح کرد اطلاعات بسیار کمی از سرنوشت سه آمریکایی که به صورت داوطلبانه برای کمک به نیروهای اوکراین در مقابل تهاجم روسیه به کیف سفر کرده بودند، در دسترس است. آنها در حال حاضر مفقود هستند و ما هیچ اطلاعی از وضعیت آنها نداریم اما سعی می کنیم آنها را نجات دهیم.

هفته گذشته سی‌ان‌ان گزارش داد خانوده های دو آمریکایی ۲۷ و ۳۹ ساله که برای کمک به نیروهای اوکراینی در جنگ با روسیه، به این کشور سفر کرده بودند، اعلام کردند که آنها حدود یک هفته است مفقود شده و اطلاعی از وضعیتشان ندارند و به احتمال زیاد توسط نیروهای روسی اسیر شده اند.

سومین آمریکایی نیز یک سرباز بازنشسته نیروی دریایی است که پس از ۲۰ سال خدمت در سال ۲۰۲۱ بازنشسته شد و به صورت داوطلبانه برای جنگ به اوکراین رفته بود.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد این وزارتخانه با خانواده های افراد مفقود شده و نیز مقامات اوکراینی و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، برای حل این موضوع در تماس است. ما ویدئوها و عکس هایی را از این افراد دیده ایم که نشان می دهد توسط سربازان روسی در اوکراین اسیر شده اند. ما مرتب شرایط را بررسی می کنیم.

این در حالی است که دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین درباره سرنوشت این آمریکایی ها اظهار بی اطلاعی کرد و وزیر دفاع روسیه نیز از هرگونه اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

کارین ژان پییر سخنگوی کاخ سفید چند روز پیش اعلام کرد آمریکا به حمایت از اوکراین تا قرار گرفتن این کشور در قوی ترین موضع ممکن، ادامه می دهد.

وی با اشاره به اینکه روسیه تهاجمی گسترده و بی جهت را علیه اوکراین آغاز کرده، تصریح کرد روسیه نشان داده که تمایلی به پایان دادن به جنگ ندارد پس بنابراین آمریکا به حمایت از اوکراین ادامه می دهد تا این کشور قدرت بیشتری در برابر متجاوز داشته باشد.

این اظهارات در حالی است که لوید آستین وزیر دفاع آمریکا نیز روز گذشته گفت که واشنگتن به همراه دیگر شرکایش آمادگی کامل برای تامین سلاح های دفاعی برای اوکراین را دارد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند