سید احمد خاتمی در نماز جمعه تهران خطاب به سه کشور اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی گفت: این انقلاب به کسی باج نمی‌دهد و بر دهن زورگو می‌زند.

خطیب جمعه موقت تهران گفت: هدف از صدور قطعنامه شورای حکام علیه ایران را گرفتن امتیاز در مذاکرات دانست و خطاب به اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی گفت: این انقلاب به کسی باج نمی‌دهد و بر دهن زورگو می‌زند.

آیت‌الله سید احمد خاتمی در فرازی از نماز سیاسی - عبادی جمعه تهران در جمع نمازگزاران در محل دانشگاه تهران با یادآوری چند مناسبت و سه تحلیل اظهار داشت: در این هفته ارتحال مبارز قدیمی و یار دیرین امام بزرگوار حجت الاسلام سیدمحمود دعایی را داشتیم دعایی پای ثابت نماز جمعه تهران بود و یک بار به ایشان گفتم راز و رمز این همه مداومت شما بر نماز جمعه چیست گفت فضیلت نماز جمعه که روشن است اما من نماز جمعه را یادگار امام راحل هم می دانم آمدن نماز جمعه را نوعی بیعت با امام می‌دانم.

وی افزود: این مصیبت را به خانواده و دوستان وی تسلیت می گوییم و به پاس خدمات ارزشمند در دوره غربت انقلاب به انقلاب خدمت کرد، خداوند اجر جزیل به او عطا کند.

 
 

خاتمی با اشاره به حادثه متروپل و قطار مشهد - یزد گفت: این حوادث جگر همه را سوزاند زائران امام رضا(ع) دارند به وطن خود برمی‌گردند و کل ملت ایران خود را شریک غم بازماندگان می دانند که امیدواریم خداوند به بازماندگان صبر و اجر عنایت کند و به مصدومان شفای عاجل. مهم این است رهبری فرمودند مقصران حادثه شناسایی و مجازات عبرت آموز شوند تا شاهد چنین وقایع تلخی نباشیم.

خطیب موقت تهران گفت: امروز ۲۰ خرداد سالروز شهادت آیت الله سعیدی اولین شهید انقلاب اسلامی زیر شکنجه است که می گفت اگر مرا بکشید خونم را روی زمین بریزید خونم می‌گوید خمینی. این دل و جگر و در کنار آن بصیرت می‌خواست.  

 
 

وی ادامه داد: سال ۱۳۴۵ که هنوز مرزها روشن نبود این شهید برابر لیبرال‌ها موضع داشت و می‌گفت اینها امام راحل را قبول ندارند و در اوج خفقان این چنین مرید امام و خط شناس بود.

آیت الله خاتمی افزود: کشور با اعزام زائران بیت‌الله الحرام حال و هوای حج به خود خواهد گرفت.

وی زائران را نماینده جمهوری اسلامی دانست و خطاب به آنها گفت: شما طوری عمل کنید که مایه عزت ایران اسلامی شوید بازارگردی‌ها در مدت کوتاه حج میسر نیست در زمان بازارگردی در مسجدالحرام دو رکعت نماز بخوانید طواف کنید حاکمان سعودی بدانند مکه و مدینه از آن همه مسلمان است امکانات را فراهم کنند جان همه زوار به ویژه جان زایران ایرانی برای ما مهم است هنوز حادثه تلخ منا در کام ماست.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: گران کردن حج توجیهی ندارد که ۶۰ دلار برای تبلیغ پول بدهند کدام تبلیغ زیارت و بوسیدن خانه خدا را شرکت بدانند و برای این حرف های نادرست و این تبلیغ و بی اساس پول هم بدهیم؟ آرزوی حج مقبول برای همه زائران داریم.

آیت الله در خطبه دوم نماز جمعه تهران با دعوت مردم به تقوا و با استناد به نهج البلاغه گفت: مجموعه‌ای که اخلاق اسلامی را زیر پوشش می‌برد واژه تقوا است که در همه عرصه‌های فردی، خانوادگی، اداری، سیاسی جا دارد و جهت دهنده زندگی مومنان است.

 امام جمعه موقت تهران با تبریک ولادت امام رضا (ع) اظهار داشت: پیامبر اکرم و امامان سفارش فوق‌العاده‌ای به زیارت امام رضا(ع) داشتند؛ خود امام رضا (ع) فرمود کسی که با اینکه دورم از مدینه و غریبم و به زیارت من بیاید، سه جای بسیار هولناک در قیامت به دادش می‌رسم. وقتی پرونده‌ها را به دست ما می‌دهند، سر پل سراط و هنگام سنجش اعمال.

وی با تأکید بر معرفت ادامه داد: معرفت ابعاد گسترده‌ای دارد. یک بُعد آن توجه داشتن به این است که به زیارت امام زنده می‌رویم و نه زیارت امام مرده. هیچ یک از امامان ما جز امام زمان(عج) با مرگ طبیعی از دنیا نرفتند بلکه شهید شدند.

 
 

آیت‌الله خاتمی نکته مهم دیگر درباب معرفت حق امام، را این موضوع دانست که امام معصوم ما را رصد می‌کند و باطن ما را هم می‌خواند. ۱۷ حدیث داریم که امام رضا(ع) از باطن‌ها خبر دارد. از وقتی از خانه‌هایتان راه افتادید برای زیارت امام رضا(ع) بدانید که ایشان منتظرتان بوده است.

وی خواستار نزدیک شدن به قله و کم کردن فاصله با امام رضا(ع) شد و این را هم باب دیگر معرفت حق امام دانست و گفت: رنگ امام رضا (ع) رنگ خداست یعنی کم می‌خوابید، بسیار روزه می‌گرفت، فراوان احسان می‌کرد.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند