ارتش چین امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که در روزهای اخیر یک "گشت آماده‌باش" را به دریاها و حریم هوایی اطراف تایوان فرستاده و همچنین افزود که چنین اقدامی برای پاسخ به "تبانی" واشنگتن و تایپه ضروری بوده است.

به گزارش رویترز، چین که تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند، در دو سال گذشته مانورهای نظامی خود را در اطراف این جزیره افزایش داده است. چین از طرفی موافق موضع ایالات متحده در قبال تایوان نیست.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا چندی پیش در سفر خود به آسیا اظهار کرد که اگر "چین به تایوان حمله کند"، ایالات متحده در این صورت "مداخله نظامی" خواهد کرد.

فرماندهی جبهه شرقی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «فرستادن این گشت آماده‌باش به اطراف تایوان در روزهای اخیر اقدامی ضروری علیه تبانی ایالات متحده-تایوان بوده است.»

در این بیانیه آمده است: «اخیرا ایالات متحده اقدامات و تلاشی را در راستای استقلال و مسئله تایوان انجام داده است؛ اقدامی که تایوان را به یک وضعیت خطرناک خواهد کشاند. تایوان بخشی از چین است و سربازان چینی به تقویت آموزش نظامی خود جهت خنثی کردن مداخله نیروهای خارجی و اقدامات آنهایی که از استقلال تایوان حمایت می‌کنند، ادامه می‌دهند.»

در حالیکه در این بیانیه تاریخ دقیقی برای زمان برگزاری این "گشت‌زنی" ذکر نشده است، اما تایوان روز دوشنبه از بزرگترین عملیات نیروی هوایی چین از ماه ژانویه خبر داد.

تایوان بارها نسبت به این عملیات‌ها شکایت کرده است و می‌گوید که مردم این جزیره "خودشان حق دارند تا درخصوص آینده این جزیره تصمیم بگیرند". تایوان همچنین گفته گرچه "خواستار صلح" است اما "در صورت نیاز از خود دفاع می‌کند."

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند