وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اقدام برخی کشورهای اروپایی در اخراج دیپلمات‌های روس به بهانه‌های دور از ذهن را تلافی خواهند کرد.

وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که مسکو این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که پس از اخراج دیپلمات‌های روسی توسط فرانسه از این کشور، تلافی کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، «الکساندر گروشکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد که کمپین کشورهای اروپایی برای اخراج دیپلمات‌های روس از قبل برنامه ریزی شده است و این امر سبب وخامت طولانی مدت روابط دیپلماتیک خواهد شد.

همزمان با تشدید فشارهای کشورهای غربی بر روسیه به دلیل جنگ با اوکراین، مقام‌های ایتالیایی و دانمارکی اعلام کردند که ده‌ها دیپلمات روس را از کشورهای خودشان اخراج کردند. طبق گزارش رویترز، به دنبال انتشار گزارش‌ها درباره پیدا شدن گورهای جمعی در شهر «بوچا»، وزیر خارجه دانمارک اعلام کرد که این کشور تصمیم گرفته است ۱۵ دیپلمات روسیه را از دانمارک اخراج کند.

پیش از این نیز، سفارت روسیه در فرانسه نیز از تصمیم دولت فرانسه که همچون دیگر کشورهای اروپایی تصمیم به اخراج دیپلمات‌های روس گرفته بود، انتقاد کرد و گفت: «روز پنجم آوریل (۱۶ فروردین ماه)، سفیر روسیه به وزارت خارجه فرانسه احضار شد و لیستی از کارکنان دفتر نمایندگی‌های خارجی روسیه را دریافت کرد که به بهانه‌های دور از ذهن، بعنوان «عنصر نامطلوب» شناخته شده بودند. سفیر نیز از جانب خود اعتراض قاطعانه خود را به این گام غیردوستانه مقام‌های فرانسه ابراز داشته بود و تصریح کرد که این اقدام مستقیماً به روابط روسیه و فرانسه که از قبل نیز دچار پیچیدگی‌هایی شده بود، آسیب وارد خواهد کرد».

گروشکو: کمپین کشورهای اروپایی برای اخراج دیپلمات‌های روس از قبل برنامه ریزی شده بود و این امر منجر به وخامت طولانی مدت روابط دیپلماتیک خواهد شد.

فرانسه و آلمان روز دوشنبه (دیروز) خود ضمن محکوم کردن وقایع شهر «بوچا» و تأکید بر تدارک اتحادیه اروپا به منظور اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه، از تصمیم خودشان برای اخراج دیپلمات‌های مسکو خبر دادند.

پاریس اعلام کرده بود که قصد دارد شماری از دیپلمات‌های روسی را به دلیل «تهدیدات امنیتی» که به همراه دارند، اخراج کنند و شبکه تلویزیونی «ب اف ام» اعلام کرده بود که حداقل‌ ۳۵ دیپلمات روس در لیست اخراج از پاریس قرار دارند.

مقام‌های ارشد مسکو طی روزهای اخیر همزمان با شدت گرفتن اتهام‌زنی‌های مقام‌های اوکراینی و متحدان غربی به روسیه درباره کشتن فجیع غیرنظامیان در شهر بوچا و دفن آنها در گورهای دسته جمعی به شدت این اتهامات را رد کرده‌اند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه روز دوشنبه با اشاره به تصاویر منتشرشده از شهر بوچا تصریح کرد: «یک بار دیگر، یک حمله ساختگی دیگر در شهر بوچا منطقه کی‌یف پس از آن آغاز شد که نیروهای نظامی روس مطابق با برنامه و توافقات حاصله، این منطقه را ترک کرده بودند. چند روز بعد، صحنه‌سازی در آنجا ترتیب داده شد که توسط نمایندگان اوکراینی و حامیان غربی آنها از طریق تمام کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت».

لاوروف با بیان اینکه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) نظامیان روسیه به طور کامل شهر بوچا را ترک کرده بودند، افزود: «در ۳۱ مارس، شهردار [بوچا] رسماً گفت که همه چیز خوب است و دو روز بعد دیدیم که چه تولیداتی در همان‌ خیابان‌ها سازماندهی شد که اکنون سعی دارند از آن برای اهداف ضد روسی استفاده کنند».

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند