ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین برای مذاکره مستقیم با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام آمادگی کرد.

 زلنسکی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان آمریکا که بخشی از آن سه‌شنبه شب در رسانه‌های روسیه منتشر شد، گفت که برای نشستن پشت میز مذاکره با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه آمادگی دارد.

وی افزود: جهان این واقعیت را می داند که باید پشت میز مذاکره با رئیس جمهور روسیه نشست. در زمان حاضر هنوز امکان مذاکره با آنها وجود دارد و من هم برای این اقدام آمادگی دارم. 

رئیس جمهور اوکراین گفت که برای مذاکره با روسیه نیاز است که حداقل اشاره‌ای به آتش بس کامل شود.

به گفته وی در وهله اول باید اشاره‌ای به آتش بس شود زیرا نباید این گونه باشد که زمانی که پشت میز مذاکره قرار داریم هواپیماها و بالگردهای نظامی ماموریت‌های جنگی انجام دهند. 

رئیس جمهور اوکراین این را نیز گفت که در گفت وگوی تلفنی با رئیس جمهور آمریکا، بایدن به او گفته است که زمان برای بستن حریم هوایی اوکراین هنوز فرا نرسیده است.

به گفته رئیس جمهور اوکراین، او از بایدن خواسته بود که آسمان اوکراین را به روی موشک‌ها، هواپیماها و بالگردهای روسی ببندد و امکان دسترسی روسیه به تمام بنادر و آبراهه‌ها و فرودگاه‌های را از این کشور سلب کند.

پوتین اعلام کرده است که هدف از عملیات نظامی روسیه در اوکراین، دفاع از ساکنان غیرنظامی دونباس، به رسمیت شناختن جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک و مالکیت روسیه بر منطقه کریمه است.

رئیس جمهور روسیه غیرنظامی کردن و زدودن عناصر پیروی کننده از ایدئولوژی نازیسم (ایدئولوژی شبیه آلمان هیتلری) در لایه‌های حکومت اوکراین و تامین شرایط بیطرفی این کشور و موقعیت غیرهسته‌ای آن را از اهداف دیگر عملیات نظامی روسیه در اوکراین خوانده است.

در حالی که روسیه این شرط ها را مطرح کرده است روز گذشته سه دور مذاکرات میان هیات های روسیه و اوکراین در منطقه ای مرزی به نام پریپیات در مرز بلاروس و اوکراین برگزار شد. 

سرپرستی هیات روسیه را ولادیمیر مدینسکی دستیار رئیس جمهور روسیه برعهده دارد و معاونان وزرای خارجه و دفاع روسیه، رئیس کمیسیون امور بین الملل دومای روسیه و نیز سفیر روسیه در بلاروس اعضای دیگر هیات این کشور را تشکیل می دادند.

از طرف اوکراین نیز الکسی رزنیکوف وزیر دفاع (سرپرست هیات)، رئیس فراکسیون خادم ملت، معاون وزیر خارجه، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور و معاون رئیس هیات اوکراین در گروه تماس سه جانبه در مذاکرات شرکت کردند.

مدینسکی سرپرست هیات روسیه در مذاکرات در پایان دیدار خاطرنشان کرد که در مذاکرات با طرف اوکراینی، نکات تلاقی (وجوه مشترک) یافت شد که بر اساس آن می توان مواضع دو کشور را پیش بینی کرد.

وی تصریح کرد که دور آینده مذاکرات چند روز دیگر در منطقه ای در مرز بلاروس و لهستان برگزار خواهد شد. 

به گزارش رسانه های روسیه، دور جدید مذاکرات روسیه و اوکراین روز چهارشنبه برگزار خواهد شد. 

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند