امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه در اظهاراتی که در شبکه بی اف ام فرانسه منتشر شد، گفت: پوتین نسبت به همیشه زیاد خوشحال نبود و فضای تنش ملموس بود.

او هدف سفرش به روسیه را تاکید بر لزوم کاهش تنش در اوکراین و گشودن چشم اندازهای جدید عنوان کرد که از نظر او محقق شده است.

ماکرون گفت: فرانسه با این سفر اعتبارش را تقویت کرد.

از همان ابتدای نشست ماکرون و پوتین لحظه‌های جالب توجه بسیاری توسط رسانه‌ها ثبت و ضبط شد.

نکته اول مربوط به ابتدای دیدار بود که دو رئیس‌جمهوری بسیار از هم دور بودند حتی با ورود ماکرون به داخل سالنی که پوتین منتظرش بود دو رئیس‌جمهوری دور یک میز بیضی شکل با فاصله زیاد نشستند.

نحوه نشستن پوتین و ماکرون در دو طرف میز طویل واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. برخی اشاره کردند، این شیوه نشستن اشاره به حجم شکاف بین روسیه و غرب دارد؛ شکافی که فرانسه نقش میانجی‌ را بین دو طرف ایفا می‌کند. 

یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با تمسخر گفت، فاصله بین ماکرون و پوتین بیشتر از فاصله نیروهای اوکراین و نیروهای روسیه بود.

همچنین یک کاربر دیگر با اشاره به مسافت زیاد بین دو رهبر در این نشست به مسخره نوشت: این فاصله زیاد در نشست نیاز نداشت ماکرون را از پاریس به مسکو بکشاند، بهتر بود تماس می‌گرفت.

در ویدیوهای منتشر شده، نشان داده می‌شود که سالن حتی از حضور مترجمان خالی بود و دو رئیس‌جمهوری‌ از دستگاه ترجمه استفاده کردند و در یکی از ویدیوها نشان داده می‌شود، پوتین از ماکرون می‌خواهد دستگاه ترجمه را استفاده کند تا حرفایش را رئیس‌جمهوری فرانسه متوجه شود.

تصویر جنجالی‌تر دیگر مربوط به کاری بود که پوتین بعد از کنفرانس خبری مشترک با ماکرون انجام داد.

مقابل دوربین‌ها، کنفرانس خبری تمام شد و پوتین به ماکرون گفت، از سالن کنفرانس خارج می‌شود، او با دستش به ماکرون به جایی که می‌خواستند بروند، اشاره کرد؛ اما پوتین منتظر ماکرون نماند که با هم بروند بلکه رفت و ماکرون را پشت سر خود گذاشت و این برخلاف عرف‌های دیپلماتیک است.

نهایتا بعد از پایان کنفرانس خبری و انتقال به اتاق دیگر، ماکرون تنها خارج شد.

این مطلب برایم مفید است
163 نفر این پست را پسندیده اند