وزیر خارجه قطر اعلام کرد که امیر این کشور و رئیس جمهور آمریکا در خصوص مذاکرات هسته ای ایران رایزنی کردند.

وی تاکید کرد: ما از کانال های موجود با واشنگتن و تهران برای نزدیک کردن رویکردها استفاده می کنیم.

وزیر خارجه قطر  همچنین گفت: رسیدن به توافق هسته ای با ایران برای ما مهم است زیرا این امر منجر به ثبات در منطقه خواهد بود.

محمد بن عبدالرحمن در بخش دیگری از گفت وگوی خود خاطرنشان کرد که دوحه تلاش می کند که تهران را به اتخاذ اقدامات مثبت در خصوص کشورهای منطقه تشویق کند.

براساس این گزارش، پیش از این کریس مورفی،سناتور دموکرات آمریکایی تاکید: امیدوارم که به کمک قطر بتوانیم تمام طرف ها را توافق هسته ای بازگردانیم.از نقش قطر در تلاش برای فرستادن ایرانی ها به میز مذاکرات بسیار تشکر می کنیم.
این سناتور آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم که یک گفت وگوی امنیتی منطقه ای برگزار شود و کشور قطر آماده است تا یک بازیگر اصلی در این گفت وگو باشد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر اکنون به واشنگتن سفر کرده است و شب گذشته با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا دیدار و رایزنی کرد.

همچنین محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امورخارجه قطر چند روز پیش از سفر امیر قطر به آمریکا به تهران سفر و با مقامات ایرانی دیدار کرده بود.

سناتور مورفی: امیدواریم بتوانیم تمام طرف‌ها را به توافق هسته‌ای بازگردانیم

یک سناتور آمریکایی ضمن تقدیر از تلاش های دوحه در راستای احیای برجام تاکید کرد: امیدواریم به کمک قطر بتوانیم تمام طرف ها را به توافق هسته ای بازگردانیم. کریس مورفی، سناتور دموکرات آمریکایی در گفت وگو با شبکه قطری الجزیره تاکید: امیدوارم که به کمک قطر بتوانیم تمام طرف ها را توافق هسته ای بازگردانیم.

وی گفت: از نقش قطر در تلاش برای باز گرداندن ایرانی ها به میز مذاکرات بسیار تشکر می کنیم. این سناتور آمریکایی همچنین خاطرنشان کرد: امیدواریم که یک گفت وگوی امنیتی منطقه ای برگزار شود و کشور قطر آماده است تا یک بازیگر اصلی در این گفت وگو باشد.

کریس مورفی اخیرا نیز با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در توئیتر به انتقاد از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا برای کنار گذاشتن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پرداخت. این سناتور دموکرات نوشت: خروج ترامپ از برجام، تصمیمی که وزیر امور خارجه و دفاع او نیز با آن مخالف بودند، به عنوان یکی از احمقانه‌ترین و خطرناک‌ترین تصمیمات در عرصه سیاست خارجی طی ۵۰ سال اخیر تلقی خواهد شد.

از سوی دیگر، سعید خطیب زاده،سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری روز دوشنبه در پاسخ به سوال ایسنا در مورد سفر وزیر خارجه قطر به تهران و برخی از تحلیل های منتشر شده در این زمینه مبنی بر اینکه احتمالا وزیر خارجه قطر حامل پیام هایی بین ایران و آمریکا بوده است، گفت: رایزنی مداوم بین دوستان در منطقه امری طبیعی است و برخی اوقات شرایط منطقه ایجاب می کند که رایزنی ها به صورت منظم تر و با فواصل کوتاه تر انجام شود. بعد از گفت وگوی تلفنی که بین وزرای خارجه دو کشور انجام شد لازم بود که برخی از رایزنی ها از نزدیک انجام شود و در همین راستا شاهد سفر وزیر خارجه قطر به تهران بودیم.

خطیب زاده گفت: آنچه که بین ایران و ۱+۴ و آمریکا در وین اتفاق می افتد مسیر خاص خود را دارد و همان طور که ما در مورد مسائل منطقه با کشورهای فرامنطقه گفت وگو نمی کنیم مسائل مربوط به مذاکرات ۱+۴ را در چارچوب حقوقی خود به جلو می بریم. آنچه که در وین رخ می دهد مسیر حرفه ای خود را طی می کند و باید از گمانه زنی هایی که در این زمینه مطرح می شود عبور کرد.

در این راستا، یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه شب در یک کنفرانس خبری درباره مذاکرات وین گفت: مذاکرات غیر مستقیم میان آمریکا و ایران در حال رسیدن به «مرحله آخر» است و تمامی طرفین باید در این زمینه، تصمیمات سخت سیاسی اتخاذ کنند. مذاکرات اخیر در وین «یکی از سخت‌ترین مذاکراتی بوده‌اند که تا به امروز درباره بازگشت به برجام [توافق هسته‌ای] داشته‌ایم.»

او که به شرط فاش نشدن نامش با خبرنگاران صحبت می کرد، ادامه داد: ما در امر کاهش موارد اختلاف به اولویت‌های مهم در تمامی طرفین موفق عمل کرده‌ایم. به همین دلیل است که الان موقع اتخاذ تصمیمات سیاسی است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند