قیمت دلار برای ۱۴ امین روز کاری متوالی مسیر نزولی را پیمود و طی این دوره ۹ درصد افت کرد. با توجه به سرعت بالای افت قیمت دلار فعالان بازار از خود می‌پرسند احتمال بازگشت قیمت‌ها چقدر است.

قیمت دلار آمریکا امروز هم به مسیر کاهشی خود ادامه داد و در شروع معاملات امروز 200 تومان پایین‌تر از عصر دیروز قرار گرفت. قیمت دلار از ابتدای هفته گذشته مسیر کاهشی را دنبال می‌کند، طی این زمان حدود 9 درصد پایین آمده و روی کمترین مقدار خود از 8 آبان تا کنون قرار گرفته است. افت قیمت دلار عمدتا تحت تاثیر فضای مثبت مذاکرات و افزایش امیدواری‌ها نسبت به احیای برجام صورت گرفت، اما سوال پیش رو این است که کاهش قیمت دلار تا کی ادامه می‌یابد و با توجه به سرعت زیاد این تغییرات چقدر احتمال دارد، قیمت‌ها بازگشت کنند؟

دلار بازار ارز

نارضایتی ایران از سرعت طرف مقابل در مذاکرات

پیش از این عمدتا طرف‌های مذاکره بودند که نسبت به طولانی شدن زمان مذاکرات اظهار نارضایتی می‌کردند و می‌گفتند احیای برجام برای همیشه در دسترس نخواهد بود، اما اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه ایران نشان می‌دهد ایران نیز از سرعت طرف مقابل راضی نیست. بر این اساس خطیب‌زاده گفت سرعت گفت و گوها برای ما نیز مهم است. اظهارات وزیر خارجه ایران نیز همین موضع‌گیری را نشان می‌دهد. امیرعبداللهیان می‌گوید قرار نیست سال‌ها معطل مذاکرات وین بمانیم و در مذاکرات مصمم هستیم با رفتارای عملگرایانه مبتنی بر منافع ملی مذاکرات را به نتیجه برسانیم. به طور کلی فضای خبری در این مقطع نشان می‌دهد ایران در به نتیجه رساندن مذاکرات جدی است و قیمت دلار تحت تاثیر همین امر مسیر نزولی را دنبال می‌کند.

واکنش قیمت طلا به افت قیمت دلار

امروز نخستین روز هفته برای طلای جهانی بود. قیمت طلا در روزهای پایانی هفته گذشته عملکرد خوبی نداشت و مرز 1800 دلار را از دست داد. قیمت طلا در پایان معاملات روز جمعه 1797 دلار بود. قیمت طلا در ساعت 11 و 42 دقیقه صبح امروز به وقت ایران روی 1793 دلار قرار داشت و هنوز نتوانسته بود به بالای مرز 1800 دلار بازگردد. قیمت سکه نیز تحت تاثیر افت قیمت دلار مسیر کاهشی را دنبال کرد و با افت 105 هزار تومانی نسبت به عصر روز گذشته، معاملات امروز را با قیمت 12 میلیون و 315 هزار تومان آغاز کرد. حباب قیمتی سکه 5.2 درصد محاسبه می‌شد. سرعت بالای کاهش قیمت دلار باعث شده بود، سکه به نوعی در دنبال کردن مسیر نزولی عقب بماند و حباب آن نسبت به مقادیر متوسط سال بزرگ باشد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار امروز نیز مسیر نزولی خود را ادامه داد. قیمت سکه همراه با کاهش یافت. سوال مهم پیش روی فعالان بازار این است که با توجه به سرعت بالای تغییرات قیمت دلار، آیا قیمت‌ها بازگشت می‌کند یا خیر.

این مطلب برایم مفید است
95 نفر این پست را پسندیده اند