با پایان دولت دوازدهم، حسن روحانی به یکبار در صحنه سیاسی کشور کمرنگ شد، اما رئیس جمهور سابق کجاست؟ آیا عمر فعالیت سیاسی او پایان یافته و او به سکوت خود ادامه می دهد یا منتظر فرصت برای بازگشت به عرصه سیاست است؟

شیخ حسن روحانی، مردی که از پیروزی انقلاب تا ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ هیچ‌روزی دور از مسئولیت‌های سیاسی و مهم نبود، در آخرین شب ریاست‌جمهوری خود در تلویزیون اعلام کرد که به کار‌های علمی و فرهنگی بازخواهد گشت.

کامبیز مهدی‌زاده داماد حسن روحانی درباره وضعیت پدر همسرش گفته است که او در آخرین مصاحبه هم گفته بود که به کار‌های علمی و فرهنگی خواهد پرداخت و هم‌اکنون هم مشغول کار‌های علمی است.

حسن روحانی کجاست؟

اما برخی از اخبار تأیید نشده از سفر او به اتریش و استراحت در کنار دخترش خبر می‌دهد. برخی از روایات نیز حکایت از این دارد که روحانی مدتی برای استراحت به شهر‌های شمالی کشور سفر کرده و در منزل شخصی خود به استراحت می‌پردازد و اجازه دیدار و حضور نیز به کسی نمی‌دهد.

برخی نیز از جلسات او با تعدادی از نزدیکانش روایت می کنند. آنگونه که برخی رسانه ها طی روزهای اخیر گزارش دادند، روحانی جلساتی را در روزهای چهارشنبه برگزار می‌کند، جلساتی که محمود واعظی رئیس دفتر دوران ریاست جمهوری روحانی، هماهنگی آن را برعهده دارد. 

برخی معتقدند این جلسات زمینه ساز فعال تر شدن روحانی طی ماه های آینده است. فعال شدنی که بستگی به عملکرد دولت رئیسی دارد، اگر برجام به سرانجام برسد و احیا شود باردیگر نقش دولت روحانی و تیم مذاکره کننده در این توافق هسته ای برجسته می شود، اما اگر برجام احیا نشده و اقتصاد کشور دچار بحران بیشتری شود بازهم روحانی در قامت یک منتقد سیاست های دولت مستقر می تواند وارد میدان شود.

عمر سیاسی روحانی به پایان رسید؟

برخی از کارشناسان نیز عقیده دارند که عمر سیاسی دولت روحانی بهبه پایان رسیده و او آینده‌ای همچون دوست دیرین‌اش علی‌اکبر ناطق نوری خواهد داشت. عده‌ای هم معتقدند که او با یارانش قهر کرده و بعد از اتمام دوره ریاست جمهوری‌اش، چون از طرف یاران طرد شده تصمیم به انزوا گرفته است.

مخالفان در پی محاکمه روحانی

در این میان مخالفانش نیز بی‌کار نمانده و پی در پی خواهان محاکمه روحانی از سوی نمایندگان و گزارش‌های مجلس پیرامون دوران دولت داری او بودند، اما همین مسأله «روحانی» را به تیتر اخبار باز می‌گرداندند و این موضوعی است که بسیاری آن را نمی‌پسندند.

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این باره می‌گوید هدف نمایندگان مجلس در شکایت از روحانی سرگرمی سیاسی است که روحانی در برابر آن واکنشی نشان نخواهد داد، اما ناصر‌ایمانی فعال سیاسی اصولگرا هم می‌گوید این ماجرا می‌تواند فتح بابی برای رسیدگی به عملکرد مدیریتی مسئولان باشد، اما کشور بطور کلی خیلی برای اینکه به این موضوعات رسیدگی کند تمایلی ندارد.

با همه این‌ها برخی از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که روحانی در سال ۱۴۰۱ مجدد به صحنه سیاست باز می‌گردد.

حضور روحانی در ریاست مجمع تشخیص؟

مقام معظم رهبری سنتی دارند که بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری افراد، آن‌ها را به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درمی‌آورند. اولین فردی که در دوره رهبری‌ایشان، دوره ریاست‌جمهوری خود را به پایان رساند، مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بود. این مسأله همچنین به هنگام خداحافظی سید‌محمد خاتمی از پاستور مطرح بود، اما گویا وی این حضور را به دلایل شخصی نپذیرفته بود و به‌همین‌دلیل مقام معظم رهبری حکمی برای خاتمی صادر نکرد. احمدی نژاد نیز بعد از پایان دوره ریاست جمهوری به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام درآمد و اکنون نیز عضو این مجمع است. اما بعد از پایان دولت روحانی، از سوی مقام معظم رهبری حکمی برای عضویت وی درمجمع تشخیص مصلحت نظام صادر نشده است.

این شایعه نیز وجود دارد که حسن روحانی یکی از گزینه‌های ریاست بر مجمع تشخیص مصلحت نظام است، اما برخی از تحلیلگران این مسأله را رد می‌کنند.

پیش بینی زمان فعال شدن روحانی

برخی از تحلیلگران سیاسی بر این باورند که از ابتدای سال ۱۴۰۱ ممکن است شاهد فعال شدن روحانی و یارانش باشیم، به ویژه اینکه تا آن زمان عملکرد دولت در کنترل و اداره بازار شب عید مشخص شده و احتمالاً سرنوشت مذاکرات احیای برجام تا آن موقع روشن خواهد شد.

از سوی دیگر علی تاجرنیا عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت در رابطه با آینده سیاسی روحانی و حضورش دوباره در صحنه گفت: روحانی علیرغم اینکه دو دوره رئیس جمهور بوده است اما کاراکتر، شخصیت و شمولیت هاشمی رفسنجانی را ندارد. وی تأکید کرد: بنابراین اینکه فکر کنید یک جریان سیاسی به سیادت روحانی روی کار می‌آید، اینطور نیست.

برخی تحلیلگران نیز بر این باورند تجربیات روحانی در بخش امنیتی کشور بسیار حائز اهمیت است و قطعاً باید به دیدگاه‌های او توجه کرد، از این روز وی از صحنه سیاسی کشور خارج نخواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
499 نفر این پست را پسندیده اند