تصویب قطعنامه علیه اسرائیل در سازمان ملل

به گزارش دنیای اقتصاد به نقل از ایرنا، مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه به وقت محلی قطعنامه ای را با عنوان حاکمیت فلسطینیان و ساکنان عرب جولان اشغالی بر منابع طبیعی خود در سرزمین های تحت اشغال رژیم صهیونیستی به تصویب رساند.

مجمع عمومی سازمان ملل در نشست روز جمعه خود به وقت محلی با ۱۵۶ رای موافق در مقابل تنها ۷ رای مخالف رژیم صهیونیستی، آمریکا، کانادا، جزایر مارشال، میکرونیزیا، پالائو و نائورو، قطعنامه‌ای را باعنوان حاکمیت فلسطینیان و ساکنان عرب جولان اشغالی بر منابع طبیعی خود در سرزمین های تحث اشغال رژیم صهیونیستی به تصویب رساند.

در این این قطعنامه بر حق مسلم مردم فلسطین و نیز جمعیت عرب ساکن در جولان اشغالی بر منابع طبیعی خود از جمله زمین، آب و انرژی تاکید شده و از رژیم اسرائیل به عنوان قدرت اشغالگر خواسته شده بهره‌برداری نامشروع از این منابع را در سرزمینهای اشغالی ازجمله بیت‌المقدس شرقی متوقف کند.

این قطعنامه همچنین از رژیم صهیونیستی می‌خواهد که به تعهدات خود ذیل حقوق بین‌الملل ازجمله حقوق بشردوستانه‌ بین‌المللی عمل کرده و فورا و به طور کامل سیاست‌ها و اقداماتی را که باهدف تغییر وضعیت و ماهیت سرزمین‌های اشغالی اتخاذ کرده، متوقف کند.

در بخش دیگری از این قطعنامه از رژیم صهیونیستی خواسته شده همه‌ اقداماتی که به محیط زیست مناطق اشغالی آسیب وارد آورده و بهداشت و سلامت مردم تحت اشغال را تهدید می‌کند، ازجمله فعالیت‌های شهرک‌نشینان در این رابطه را تعلیق کند.

توقف تخریب زیرساخت‌های حیاتی ازجمله لوله‌کشی آب، شبکه‌های فاضلاب، خطوط برق، تخریب و مصادره‌ی خانه‌های فلسطینیان، زمین‌های کشاورزی و چاه‌های آب، از دیگر موارد خواسته شده از رژیم صهیونیستی در این قطعنامه است.

این قطعنامه ماه گذشته توسط گروه ۷۷ بعلاوه‌ چین در کمیته‌  دوم مجمع عمومی ارائه و تصویب شده بود که امروز جمعه به وقت محلی، مجمع عمومی با رای اکثریت بر تصمیم کمیته‌ دوم صحه گذاشت و آن را تصویب نهایی کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.