به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزیر دفاع ترکیه با بیان اینکه هیئت این کشور به واشنگتن رفته گفت، ترکیه و آمریکا گفت‌وگوهای جداگانه‌ای را برای درباره جنگنده‌های اف-۱۶ و اف-۳۵ داشته‌اند.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه امروز (سه شنبه) ضمن دفاع از بودجه دفاعی برای ۲۰۲۲ گفت: هیئتی از وزارتخانه اکنون در آمریکاست تا به بررسی تمامی مسائل مرتبط با جنگنده‌های اف-۱۶ و اف-۳۵ با همتایان آمریکایی بپردازد. هدف از این گفت‌وگوها اعلام درخواست‌های ترکیه برای تقویت نیروی هوایی به واسطه خرید جنگنده‌های اف-۱۶ جدید است.

وی با اشاره به این مساله که ترکیه به واسطه استقرار سیستم‌های دفاع موشکی روسی اس-۴۰۰ از برنامه اف-۱۶ آمریکا کنار گذاشته شد، افزود: پس از استقرار این سامانه‌های دفاع موشکی، هیئت‌های ترکیه و آمریکا ۲۷ اکتبر سال جاری میلادی در آنکارا دیدار داشتند. دیدگاه‌ها و درخواست‌های ما برای برگشت پول‌های خرید اف-۳۵ است.

ترکیه می‌گوید ۱.۴ میلیارد دلار برای پنج فروند اف-۳۵ داده و از آمریکا می‌خواهد تا این پول را پس از آنکه از این برنامه کنار گذاشته شد، برگرداند. این گفت‌وگوها فنی هستند و قرار است با حضور مشاوران، وکلا و کارشناسان برگزار شوند.

آکار همچنین گفت: توافق شد که این هیئت‌ها بار دیگر اوایل ۲۰۲۲ در آمریکا دیدار کنند و به بررسی درباره مسائل مالی بپردازند. به عبارت دیگر، دو کشور درباره درخواست اخیر آنکارا برای خرید ۴۰ فروند اف-۱۶ و ۸۰ کیت مدرن شده برای یگان موجود نیروی هوایی ترکیه نیز در حال گفت‌وگو هستند.

وزیر دفاع ترکیه همچنین با بیان اینکه این کشور درخواست رسمی خود را ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۱ مطرح کرده، گفت: فکر می‌کنیم که آمریکا رویکرد مثبتی به این مساله دارد؛ اما ما از روندی که باید مورد تایید کنگره آمریکا قرار گیرد، پیروی می‌کنیم. اگر رویکرد آمریکا در این باره منفی باشد، ترکیه به سایر گزینه‌ها برای تامین امنیت خود در مقابل تهدیدها می‌پردازد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند