خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد، اردوغان افزود: این دو نیروگاه اتمی پس از «آق قویو» اولین نیروگاه اتمی ترکیه در استان «مرسین» ساخته می‌شوند.  

رییس جمهور ترکیه اضافه کرد: نخستین واحد نیروگاه اتمی آق قویو در سال ۲۰۲۳ راه اندازی می شود و پس از آن، ما به سرعت آماده ساخت نیروگاه‌های دوم و سوم خواهیم شد.

بنابر اعلام رسانه‌های ترکیه، اولین نیروگاه اتمی این کشور شامل چهار راکتور با مجموع توان تولید ۴۸۰۰ مگاوات برق خواهد بود.

پروژه ساخت نیروگاه اتمی "آق قویو" ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد و اعلام شده که نخستین واحد آن در می ۲۰۲۳ میلادی به بهره برداری خواهد رسید.

آنکارا و مسکو در ۱۲ می ۲۰۱۰ (۱۳۸۸) اولین توافقنامه‌ای برای ساخت نیروگاه اتمی در ترکیه به نام "آق‌قویو" را امضا کردند، ولی این توافق افت و خیزهای زیادی به خود دید تا بالاخره در سال ۲۰۱۸ به حالت اجرایی دربیاید.

شرکت "روس اتم" روسیه از سال ۱۳۹۲ احداث نیروگاه اتمی "آق قویو" در مرسین ترکیه را آغاز کرد و مطابق توافق مسکو و آنکارا، طرف روسی قرار بود ۲۰ میلیارد دلار در این طرح سرمایه گذاری کند.

در توافق روسیه و ترکیه پیش بینی شده بود که یک هزار مهندس هسته‌ای در هر دو کشور دوره‌های آموزشی بگذرانند و شش ماه از آموزش‌ها در آنکارا و یک سال دیگر در مسکو برگزار شود.

خبر هسته ای اردوغان /ترکیه نیروگاه های اتمی جدید می سازد

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند