خبرگزاری روسی تاس به نقل از منابعی در ولایت پنجشیر گزارش داد که نیروهای طالبان در حمله اخیر خود به دره پنجشیر متحمل خسارات سنگینی شده و مجبور به عقب نشینی شده‌اند.

به گفته این منابع، طالبان در پنج شنبه شب و در ساعات اولیه روز جمعه تلاش کردند از طریق «دره اندرآب» در منطقه پل حصار و همچنین از طریق منطقه گلبهار به پنجشیر نفوذ کنند. آنها در هر دو منطقه ناکام ماندند و با خسارات سنگین مجبور به عقب نشینی شدند.

این منابع حاضر در پنجشیر مدعی شدند که تعداد زیادی نیز از نیروهای طالبان اسیر شدند.

خبرگزاری تاس به نقل از همین منابع گزاش داده است که شرایط فعلا در اطراف دره پنجشیر آرام و باثبات است.

از روز چهارشنبه درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و طرفداران احمد مسعود در پنجشیر گزارش شده است. طالبان پیش از این از تحمیل خسارات به هر دو طرف درگیری خبر داده بود.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز جمعه با اشاره به مساله پنجشیر گفت، ما از طالبان و دیگر گروه‌های قومی و سیاسی در افغانستان خواسته‌ایم بر سر تشکیل دولت انتقالی فراگیر به توافق برسند. ما فعلاً برنامه‌ای برای ایفای نقش میانجی در این مذاکرات نداریم. تاجیکستان به‌عنوان متحد روسیه در حال ایفای نقش درباره موضوع «پنجشیر» است.

انعام‌الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان، در این باره گفت: ”اعضای طالبان با حملات از سوی نیروهای پنجشیر، رو به رو شده اما به آنها پاسخ دندان شکنی داده‌ شده است.»

جریان‌های سیاسی در کابل از طالبان و نیروهای مخالف طالبان می‌خواهند تا دو باره وارد مذاکره شوند و مشکل پیش آمده را از راه گفت‌وگو حل کنند تا جنگ در افغانستان پایان یابد.

این مطلب برایم مفید است
209 نفر این پست را پسندیده اند