روسیا الیوم گزارش داد، گروه طالبان فقط یک ولایت افغانستان را نتوانستند به اشغال خود در آورند و آن«پنجشیر» است.

پنجشیر یکی از 34 ولایت افغانستان است که جمعیت آن نزدیک به 150 هزار نفر است و بیشتر ساکنان آن تاجیک هستند.تاجیک ها 98.9 درصد جمعیت این ولایت را شکل می دهند.

در حال حاضر نیروهای دولتی و شبه نظامیان محلی در طول مرزهای پنجشیر مستقر هستند و این منطقه تبدیل به دژی برای مقاومت در برابر طالبان خواهد شد. این دومین بار است که پنجشیر تبدیل به دژی برای مقاومت در برابر طالبان می شود.

نیروهای دولتی و «برهان الدین ربانی» رئیس جمهور وقت افغانستان در پی اشغال کابل توسط افراد مسلح طالبان در سال 1996 به دره پنجشیر پناه آوردند و نیروهای مقاومت از کنترل کشور به طور کامل توسط طالبان جلوگیری کردند.

برخی منابع گفتند که فرماندهان مقاومت در دره پنجشیر خود را برای نبرد بزرگ علیه طالبان آماده می کنند و برای این نبرد از 20 پایگاه نظامی در این ولایت کمک می گیرند این در حالی است که در نبرد سابق با طالبان فقط هشت پایگاه نظامی در این ولایت بود.

در همین حال، «احمد مسعود» فرزند «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان به پنجشیر رفت.

اعتبار بین المللی آمریکا بعد از خروج از افغانستان بر باد رفت

نظامیان و سیاست مداران آمریکایی گمان می کنند که تصویر بین المللی آمریکا ممکن است با شکست مواجه شود و اطمینان جامعه جهانی پس از خروج از افغانستان از بین برود.

«کلیفورد می» موسس و رئیس موسسه سیاسی « بنیاد حمایت از دموکراسی» در واشنگتن در این خصوص گفت: «دشمنان ما می گویند که آمریکا ممکن است شکست بخورد. اگر شکست طالبان باعث شکست شوند پس چه کسی نمی تواند؟ به عنوان دشمن ضعیف هستیم و به عنوان متحد، غیر قابل اطمینان.»

«دیوید برنو» ژنرال بازنشسته ارتش و فرمانده سابق نیروهای آمریکا در افغانستان خاطر نشان کرد که خروج سریع نیروها از افغانستان در زمینه موفقیت های طالبان تاثیر عمیق داشته و نتیجه غم انگیزی به دنبال دارد که نظر وعقیده ای را برای سالیان طولانی درباره آمریکا شکل داده و برآوردهای نادرست مخالفان را تحریک می کند. وی افزود که این امر به شکل گیری اعتماد خطرناک نیروهای ضعیف و تمایل به دفاع از متحدان واشنگتن را ترویج می دهد.

هماهنگ کننده سابق وزارت خارجه آمریکا در امور مبارزه با تروریست تاکید کرد که دیپلماسی بهتر کار می کند وقتی که پشت سر آن تهدید جدی تغییر نیروها قرار دارد. به گفته وی دولت جو بایدن به این ابزار فشار توجه نکرده و راه حل دیپلماسی اوضاع را پیشنهاد کرده در حالی که چنین چشم اندازی برای افغانستان وجود ندارد.  

واکنش بی فایده دبیر کل؛نگرانی سازمان ملل

دبیر کل سازمان ملل متحد در پی تحولات افغانستان، عمیقا از وضعیت این کشور ابراز نگران کرد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در پیام توییتری خود پس از خروج اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از این کشور، از طالبان خواست برای حفظ جان افراد و نیازهای بشردوستانه نهایت خویشتن داری را داشته باشند.

وی اظهار داشت که سازمان ملل مصمم به حل و فصل مسالمت آمیز  و ارتقای حقوق بشر در افغانستان است

گزارش شده که اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز، دوشنبه، به وقت محلی نشستی اضطراری در پی تحولات افغانستان برگزار می کنند.

این نشست با حضور آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ابتدا علنی و سپس بصورت غیر علنی برگزار خواهد شد.

پیش از این، کشورهای نروژ و استونی در حال بحث و رایزنی درباره پیش‌نویس بیانیه‌ای بودند که حملات طالبان را به شهرها و شهرک‌هایی که منجر به تلفات بالای غیرنظامیان می‌شود، محکوم کنند.

گوترش روز جمعه نیز در نشستی خبری اوضاع افغانستان را در حال خارج شدن از کنترل دانست و گفت: وضعیت انسانی سختی در این کشور در جریان است.

دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرد: از طالبان  می خواهم  که فورا حمله را متوقف کرده و با حسن نیت به نفع افغانستان و مردم آن مذاکره کنند.

وی  با بیان اینکه نیازهای بشردوستانه در افغانستان در حال افزایش است، افزود: تنها در ماه گذشته، بیش از هزار نفر در حملات بی رویه علیه غیرنظامیان به ویژه در ولایت های هلمند ، قندهار و هرات کشته و زخمی شده اند.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود: دست کم ۲۴۱ هزار نفر مجبور به ترک خانه های خود شده اند.

وی بر حمایت همه طرف ها از غیر نظامیان در این درگیری ها تاکید و اضافه کرد که درگیری ها خسارت بیشتری به زنان و کودکان وارد می کند.

حمله تند ترامپ به بایدن

دونالد ترامپ خواستار کناره گیری جو بایدن رئیس جمهوری کنونی این کشور به دلیل بحران افغانستان شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا که در دوره او خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تدوین شده بود، در بیانیه ای اظهار داشت: آنچه جو بایدن با افغانستان انجام داده افسانه ای است و این یکی از بزرگترین شکست ها در تاریخ آمریکا خواهد بود.

ترامپ افزود زمان آن رسیده است که بایدن با شرمندگی استعفا کند. این نباید اتفاق بزرگی باشد چرا که از اول هم به طور قانونی انتخاب نشده بود.

 رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین سیاست های بایدن را به باد انتقاد گرفت و گفت: او به جای پیروی از برنامه‌ای که دولت ما برای او گذاشت، از افغانستان فرار کرد.

ترامپ درباره طرح خود مدعی شد طرحی که از مردم و اموال ما محافظت و تضمین می‌کرد که طالبان  هرگز رویای تصرف سفارتخانه ما یا ایجاد پایگاه حملات جدید علیه آمریکا را نداشته باشد.

رئیس جمهوری سابق آمریکا  اضافه کرد: پس از بیرون راندن داعش، بازدارندگی معتبر ایجاد کردم. آن عامل بازدارنده اکنون از بین رفته است.

ترامپ اضافه کرد: طالبان دیگر نه ترس و نه احترامی برای آمریکا یا قدرت آمریکا ندارد.

وی افزود: وقتی طالبان پرچم خود را بر فراز سفارت آمریکا در کابل به اهتزاز در آورند چه شرم آور خواهد بود. این یک شکست کامل از طریق ضعف، بی کفایتی و عدم انسجام کامل استراتژیک است.

ترامپ پیشتر روز یکشنبه تحولات در افغانستان را یکی از بدترین شکست های آمریکا در چند دهه اخیر توصیف کرده بود. وی در بیانیه ای جدید، دولت جدید آمریکا را مسئول انتشار گسترده COVID-19، وضعیت بحرانی در مرز جنوبی ایالات متحده، از دست دادن استقلال انرژی و اقتصاد فلج شده این کشور دانست

این مطلب برایم مفید است
1134 نفر این پست را پسندیده اند