فرهود جلالی کندلوسی فعال فرهنگی و مدیر موسسه فرهنگی هنری پارپیرار که نزدیک به سه دهه تلاش‌های اثرگذاری برای احیاء فرهنگ بومی مازندران انجام داد و نقش پررنگی در برجسته‌سازی آیین‌های مازندران طی دو دهه اخیر داشت، بعدازظهر پنجشنبه ۱۷ تیر در سن ۵۶ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

جلالی کندلوسی شاعر، نوازنده لَلِه‌وا و خواننده موسیقی بومی مازندران بود و در دهه ۷۰ و ۸۰ با انتشار آلبوم‌های پارپیرار ۱، ۲، ۳ و ۴ که شامل شعرخوانی‌های محلی او بود نظر علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر مازندرانی را به خود جلب کرد. او علاوه بر چهارگانه پارپیرار که به ترتیب پارپیرار ۱ (۱۳۷۸)، ناری‌ناری‌کا(۱۳۸۰)، شیوَنگ( ۱۳۸۲)و اسری نام داشتند، در سال ۱۳۸۳ آلبوم از کپاچین‌های البرز  را نیز منتشر کرده بود.

جلالی کندلوسی که سال ۱۳۶۶ برای تحصیل در رشته علوم اجتماعی وارد دانشگاه تهران شد ، از نخستین افرادی بود که پایان‌نامه دانشگاهی‌اش به مطالعات فرهنگ بومی مازندران اختصاص یافت. او سال ۱۳۷۱ پایان‌نامه‌اش را با موضوع فرهنگ و آداب و رسوم دهکده کندلوس ارائه کرد.

علاقه او به فرهنگ بومی مازندران سبب شد تا سال ۱۳۷۶ همراه با برخی هنرمندان غرب استان انجمن فرهنگی کجور را تشکیل دهد و اقدام به برگزاری برنامه‌هایی مانند جشنواره، شعب شعر و نمایشگاه با موضوع فرهنگ و موسیقی مازندران کند.

شهرت این فعال فرهنگی علاوه بر انتشار آلبوم‌های او، به دلیل احیاء و برپایی جشن‌های سنتی و آیین‌های بومی مازندران در تهران و همچنین پیگیری‌های گسترده او برای برپایی مستمر همایش مازندرانی‌های مقیم تهران و تجمیع ظرفیت مازندرانی‌های ساکن پایتخت برای توسعه فرهنگی و اجتماعی استان بود.

او سال ۱۳۸۲ با هدف گسترش فعالیت‌های فرهنگی در تهران و همچنین تولید آثار مرتبط با فرهنگ و هنر مازندران موسسه فرهنگی هنری پارپیرار را تاسیس کرد که خروجی آن برپایی ده‌ها رویداد بزرگ فرهنگی و تولید و انتشار آثار فرهنگی مختلف بود.

مدیر موسسه فرهنگی هنری پارپیرار، طی حدود بیست سال ده‌ها جشن بزرگ مبتنی بر آیین‌های بومی مازندران مانند جشن‌های تیرماسیزه شو، ۲۶ نوروزما، جشنواره شعر و موسیقی مناطق تبری زبان و جشن سلام مازندرانی را برگزار کرد و به واسطه‌ برپایی همین جشن‌ها به مرور در یک دهه اخیر جریان برپایی جشن‌های مشابهی در سراسر مازندران نیز شکل گرفت.

خالق منظومه‌های مازندرانی پارپیرار درگذشت

تسلیت مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا ضمن تسلیت به خانواده‌ زنده‌یاد جلالی، اهالی کندلوس و کجور و همه فرهنگ‌دوستان مازندران گفت: مرحوم جلالی بی‌تردیر نقش پررنگی در احیاء فرهنگ بومی مازندران داشت و فرهنگ و هنر این استان همواره وام‌دار تلاش‌های ارزنده او برای حفظ، پاسداشت و ترویج فرهنگ غنی مازندران است.

 عباس زارع افزود: جامعه فرهنگی مازندران چهره‌ای را از دست داد که در دو دهه اخیر  یکی از سکانداران اصلی برای جلوگیری از فراموش شدن فرهنگ مازندرانی بود.

وی اظهارکرد: باور این که فرهود جلالی کندلوسی دیگر در بین ما نیست دشوار است. رد پای او در فعالیت‌های مرتبط با فرهنگ بومی مازندران بسیار پررنگ و برجسته است.جریانی که این چهره فرهنگی برای فرهنگ و هنر مازندران ایجاد کرد طی این سال‌ها آن‌قدر در جامعه ریشه گسترانده که اکنون در سراسر استان و حتی مناطق تبری‌زبان شاهد شاخه‌های آن هستیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران خاطرنشان کرد: فرهنگ بومی بزرگترین دغدغه جلالی کندلوسی بود و همین از او یک نام ماندگار در فرهنگ مازندران ساخت. در آخرین تماسی که دیروز با هم داشتیم پیگیر برنانه‌ریزی برای برگزاری جشن مجازی تیرماسیزه‌شو و همچنین جشن آغاز سال نو تبری بود. او تا آخرین لحظات عمر خود برای حفظ و احیاء فرهنگ بومی مازندران تلاش کرد.

زنده‌یاد جلالی کندلوسی بعدازظهر امروز در سفر به زادگاهش روستای کندلوس بر اثر ایست قلبی درگذشت.

پیکر او فردا در زادگاهش به خاک سپرده خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
106 نفر این پست را پسندیده اند