آخرین دور از مناظرات انتخاباتی فردا شنبه ساعت ۱۷ برگزار می شود. در کلاب هاوس خبرگزاری خبرآنلاین به این سوال پاسخ داده می شود که برنده مناظره نهایی کیست؟

بخش هایی از این نشست مجازی را بخوانید؛

همتی اگر همت کند می تواند در مناظره سوم موفقیت را رقم بزند

*فرج کمیجانی، اصلاح طلب 

با توجه به شکل برگزاری مناظره، اگر مناظره سوم مانند دو مناظره قبلی باشد، اتفاق خاصی نمی افتد ولی توقع داریم آقای همتی جسارت بیشتری داشته باشد و بتواند طیفی را که می گویند رای نمی دهند جذب کنند.

برخی از نامزدها شناخته شده تر هستند. آنها سقف رای خود را پر کرده اند. کسانی که در مناظره بروز و ظهور دارند یا آقای همتی است یا مهرعلیزاده یا قاضی زاده هاشمی.

تکلیف مابقی روشن است و روز به روز رای شان کم می شود. در بین این سه نفر آقای همتی اگر همت کند موفقیت را رقم می زند. جبهه اصلاحات گفته اند نامزد ندارند. من به عنوان یک فرد، در بین این ۷ نفر همتی را انتخاب می کنم. او کارشناس اقتصاد است و مشکلات اقتصادی را بهتر حل می کند. 

سوال: جبهه اصلاحات ممکن است تا روز آخر انتخابات رای شان را عوض کرده و صراحتا از آقای همتی حمایت کنند؟
پاسخ کمیجانی: بستگی به خود نامزدها دارد. 

سوال: یعنی اگر آقای همتی قدرتمندتر ظاهر شود، می تواند رای اصلاح طلبان را جلب کند؟
پاسخ کمیجانی: سال ۹۲ وقتی آقای هاشمی ردصلاحیت شد، ما اصلاح طلبان قصد شرکت نداشتیم اما بدنه اجتماعی به شورای هماهنگی و شورای مشورتی آقای خاتمی فشار آوردند که مجددا تشکیل جلسه دادند و قرار بر حمایت از آقای روحانی شد. الان اکثریت مطلق بدنه تشکیلاتی اصلاح طلبان می گویند شرکت نکنیم. اصلاح طلبان فعلا غیرتشکیلاتی دارند فعالیت می کنند تا جمع اصلاح طلبان را به صحنه انتخابات بکشند. هنوز این تلاش به حدی نرسیده که همه را به پای تصمیم جدید بیاورند.

هجوم های زاکانی در مناظره احمدی نژادانه است /این مناظرات برنده ندارد

*تقی رحمانی، فعال سیاسی اصلاح طلب

این مناظره ها طوری چیده شده که آقای رئیسی کمتر امتیاز از دست بدهد. او حمایت مشخصی دارد و در این بین، حمله آقای مهرعلیزاده که می گوید تو ۶ کلاس سواد داری از رای او نخواهد کاست. مناظره ها از سال ۸۴ بدچیده شد. مواجهه ها رسواگری بود تا افشاگری. در مناظره ها آقای مهرعلیزاده سعی کرد آقای رییسی را بهم بریزد. احمدی نژاد سنت بدی را جا گذاشت و دائم می گفت بگم بگم و مهندس میرحسین را بهم ریخت. این رویه ای در مناظره ها شد. این رویه را آقای روحانی در مواجهه با آقای قالیباف به کار گرفت.

شعارها زمانی مبتنی بر عینیت های جامعه است زمانی هم مبتنی بر عینیات نیست و هجوم برای خراب کردن افراد است.

در این مناظره ها شعارهای آقای رضایی و هجوم های احمدی نژادانه آقای زاکانی را داریم و دیگران هم غنای بالایی از شعارها ندارند.

مدیریت مناظره ها هم طوری است که برنده اصلی نداشته باشد. آقای همتی با تهدید آقای رضایی جا خورد. آقای همتی همه حرفش را در مناظره اول زد. مناظره سوم هم دغدغه های مردم است. برنامه اقتصادی آقای همتی با گام دوم رهبر انقلاب اختلافات ۱۸۰ درجه ای دارد. آقای مهرعلیزاده برنامه مشخصی ندارد ولی برنامه آقای همتی برنامه اعتدال و توسعه است که با برنامه های رهبری اساسا مشکل دارد. این را کسانی که به اقای همتی رای می دهند دقت کنند. 

سنتی که احمدی نژاددر مناظره ها گذاشت اساسا تا سالها می ماند. با توصیه اخلاقی نمی شود رویه او را کمرنگ کند. صدا و سیما می خواست به سمت کاهش هیجان برود ولی نتوانست. این مناظره ها به صورتی طراحی شده که برنده نداشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
834 نفر این پست را پسندیده اند