صدها شهروند اسرائیلی در تظاهراتی در قدس اشغالی استعفای نخست وزیر رژیم صهیونیستی را خواستار شدند و او را متهم کردند که به دلایل شخصی، جنگ علیه نوار غزه را به راه انداخت.

 به نوشته روزنامه عبری زبان "یدیعوت آحارونوت"، تظاهرکنندگان اسرائیلی نتانیاهو را متهم کردند که امنیت را برای اسرائیلی‌ها فراهم نمی‌کند و همچنین به دلایل شخصی "اسرائیل" را به عملیات در نوار غزه سوق داد.

در حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، قدس، کرانه باختری و شهرک‌های عرب‌نشین واقع در اراضی اشغالی در طول ۱۱ روز درگیری اخیر میان دو طرف، ۲۷۹ تن از جمله ۶۹ کودک، ۴۰ زن و ۱۷ سالخورده به شهادت رسیده و بیش از ۸۹۰۰ تن دیگر زخمی شدند که جراحت ۹۰ مورد آنها بسیار شدید گزارش شده است.

آحارونوت در ادامه نوشت، تظاهرکنندگان علت عملیات علیه نوار غزه را تمایل نتانیاهو به کارشکنی در تشکیل کابینه‌ای ائتلافی با مشارکت یائیر لاپید، رهبر حزب "یش عتید" (آینده‌ای وجود دارد) و نفتالی بنت، رهبر حزب راست‌گرای "یمینا" دانستند.

یکی از تظاهرکنندگان اسرائیلی به این روزنامه عبری زبان گفت: زمان آن رسیده که نتانیاهو کنار برود، او نه تنها ما را به انتخاباتی غیرضروری می‌کشاند، بلکه ما را به جنگ‌ها نیز سوق می‌دهد.

نتانیاهو چهارم مه جاری در تشکیل کابینه‌ای که رای اعتماد کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) را به دست آورد، شکست خورد و در پی آن روون ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی لاپید را مامور کرد ظرف ۲۸ روز کابینه‌ای را تشکیل دهد.

در صورتی که لاپید موفق به تشکیل کابینه نشود، ریولین باید دوباره کنست را مامور کند تا از میان اعضای خود شخصی را انتخاب کند که بتواند کابینه‌ای برخوردار از رای اعتماد اعضا تشکیل دهد و یا اینکه برای برگزاری انتخاباتی جدید (پنحمین انتخابات) آماده شود که به گفته برخی ناظران این گزینه احتمال بیشتری دارد.

رژیم صهیونیستی از آوریل ۲۰۱۹ به دلیل شکست ماموران تشکیل کابینه در کسب رای اعتماد ۶۱ تن از نمایندگان کنست، چهار انتخابات برگزار کرده است.

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند