دعوت سید محمد خاتمی و کروبی از جهانگیری برای حضور در انتخابات

یک فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به دعوت بزرگان اصلاحات از جهانگیری برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: به نظر من اینکه ایشان پیروز شود یا نشود مسأله اصلی نیست، هرچند که من احتمال پیروزی ایشان را خیلی بالا می دانم اما حضور ایشان به معنای این است که اصلاحات در درون دولت و حکومت ضروری و مطالبه اکثر مردم است.

محمد نعیمی پور در خصوص احتمال کاندیداتوری اسحاق جهانگیری در انتخابات رئیس جمهوری، اظهار داشت: از منابع موثقی شنیده ام که جناب آقای کروبی نظرشان را اعلام کرده اند و به اطلاع آقای دکتر جهانگیری رسانده اند که ایشان برای ثبت نام و اعلام کاندیداتوری اقدام کنند و همچنین طبق اطلاع من آقای خاتمی هم مستقیما صحبتی داشته اند و این مطلب را به آقای دکتر جهانگیری منتقل کرده اند و همچنین آقای موسوی خوئینی ها تحلیل و استدلالشان را برای اینکه آقای دکتر جهانگیری وارد کارزار و صحنه انتخابات شوند به ایشان انتقال داده اند.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت افزود: این سه بزرگوار که مورد وثوق و احترام نخبگان اصلاح طلب و مردم هستند، اقدام مهمی را انجام داده اند و امیدوارم که جناب آقای جهانگیری با این پشتوانه وارد صحنه شوند و با اطلاعات وسیعی که ایشان نسبت به وضعیت کشور دارند و با توجه به سابقه طولانی که در مسئولیت های کشور داشته اند و خصوصا در زمینه های اقتصادی، به صحنه وارد شوند و جهت رفع مشکلات کشور از حداکثر توان خودشان استفاده کنند.

وی یادآور شد: روند اجماع سازی از مسیر جبهه اصلاحات ایران یا همان نهاد اجماع ساز، مقداری طولانی شد و البته چون در نظر داشتند که افراد مختلفی از جمله حاج حسن آقا خمینی و دکتر ظریف را برای این کار دعوت کنند، به نظر می رسید که زمان رو به اتمام است و اعلام موضع جبهه اصلاحات در این زمان کوتاه کار دشواری است. لذا بزرگان و معممین اصلاحات و اصلاح طلبی قدم پیش گذاشتند و مجموعا آقای دکتر جهانگیری را که در مورد حضورشان در صحنه انتخابات دچار تردید و یا حتی انصراف بودند را ترغیب کردند که این کار انجام شود.

نعیمی پور تأکید کرد: مسلم است که دعوت این بزرگواران از آقای جهانگیری تحرک خیلی خوبی را در جبهه اصلاحات بین احزاب و شخصیت های اصلاح طلب ایجاد خواهد کرد و به نظر می رسد که بعد از اعلام کاندیداتوری و ثبت نام ایشان موجی از حمایت شکل بگیرد چون شرایط کشور دیکته می کند که افراد با تجربه و آشنا به جزئیات مسائل کشور پا در صحنه انتخابات بگذارند تا مردم هم این احساس را داشته باشند که افراد توانمند در صحنه حضور دارند.

وی در خصوص چشم انداز پیروزی اسحاق جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری نیز گفت: آقای جهانگیری یک چهره شناخته شده، موجه و سابقه دار در بین اصلاح طلبان هستند و اگر بخواهیم یک نیروی مؤثر و قوی را در جبهه اصلاحات مطرح کنیم قطعا یکی از شاخص ترین این افراد آقای دکتر جهانگیری هستند. ضمن اینکه بخش بسیار بزرگی از بدنه اصلاحات که حضور در انتخابات و استفاده از موقعیت صندوق های انتخاباتی را پیگیر هستند، آقای جهانگیری را برای این کار بسیار مناسب می دانند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار داشت: به نظر من اینکه ایشان پیروز شود یا نشود مسأله اصلی نیست، هرچند که من احتمال پیروزی ایشان را خیلی بالا می دانم اما حضور ایشان به معنای این است که اصلاحات در درون دولت و حکومت ضروری و مطالبه اکثر مردم است و خصوصا نخبگان، دست اندرکاران اجرایی اعم از تکنوکرات ها و کسانی که در بدنه اجرایی دولت و کشور کار می کنند با توجه به شناختی که از آقای جهانگیری دارند، با دلگرمی بسیاری جلو خواهند آمد.

وی ادامه داد: تا آنجایی که من اطلاع دارم افراد مؤثری که در کمپین های قبلی انتخاباتی حضور مؤثر و مبتکرانه ای داشته اند همه آمادگی دارند برای اینکه کمپین انتخاباتی ایشان را راه اندازی کنند و در سطح کشور گسترش بدهند. یقینا اگر احزاب اصلاح طلب هم امکاناتشان را به طور کامل بسیج کنند این کمپین بسیار قوی تر عمل خواهد کرد و زمینه هایی ایجاد می کند.

دعوت سید محمد خاتمی و کروبی از جهانگیری برای کاندیداتوری در انتخابات

نعیمی پور افزود: متأسفانه سم پاشی ها یا سیاه نمایی هایی انجام شده و مخالفان اصلاحات تلاش داشته اند تا چهره جناب جهانگیری را خدشه دار کنند، اما خوشبختانه سوابق، سلامت، درستی، درایت و توانایی های آقای جهانگیری در حدی هست که اگر شبهاتی وجود داشته باشد این شبهات را به خوبی پاسخ بدهند و روشن کنند. در عین حال با توجه به اطلاعات قوی و مؤثری که دارند شفافیت در مناظرات را برای ترسیم اوضاع کشور و راه حل های برون رفت از مشکلات کشور را به خوبی ارائه کنند.

وی یادآور شد: آقای دکتر جهانگیری در سال 1396 هم نشان دادند در کارزار مناظره ای که بین کاندیداها برقرار می شود توانایی های بسیار خوبی دارند و می توانند نظر مخاطبین را جلب کنند. به هر حال دوره بعد از ثبت نام و دوره تبلیغات انتخاباتی و خصوصا مناظره ها بسیار در جلب آراء مردم مؤثر است و در واقع نظرسنجی های واقعی در آن دوره مشخص می شود.

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: من فکر می کنم با این زمینه ها و با توجه به شخصیت مستحکم و اراده ای که از ایشان می شناسم و معممین اصلاح طلب و سایر شخصیت ها و احزاب سیاسی و شور و نشاط نسل جوان تر اصلاح طلبان می شود کار بسیار موفقی را ارائه داد و با توجه به اینکه آقای جهانگیری امکان تعامل بسیار خوبی را با سایر ارکان حکومت دارند و حسن ظنی که نسبت به ایشان و توانایی های ایشان هست، این امید در دل مخاطبین هم بیشتر خواهد شد که با حضور ایشان با همدلی بیشتری مسائل و مشکلات کشور حل شود.

وی افزود: من امیدوارم همین جور که الآن درون نظام جمهوری اسلامی اتفاق نظری برای حل مشکلات برجام و برداشته شدن تحریم ها وجود دارد، این اتفاق نظر در خصوص حل مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور با حضور آقای جهانگیری به وجود بیاید و ان شاء الله با زمینه ای که بر اثر رفع تحریم ها ایجاد خواهد شد سرعت عمل و تجربیات ارزشمندی که وجود دارد بتواند به سرعت مشکلات را حل کند.

نعیمی پور اظهار داشت: موضوع مهم دیگری که وجود دارد این است که بسیاری از افراد برجسته ای که در سطح وزرا هستند و توانایی های ویژه ای دارند به توانایی و قدرت آقای جهانگیری اعتقاد دارند و لذا ایشان می تواند تیم بسیار قوی و ارزشمندی را فراهم و معرفی کند که این تیم قوی، مطلع، صاحب استراتزی و سیاست ها و برنامه های قابل توجه و مهم هستند، می توانند نویدبخش اقدامات مهم برای کشور باشند.

وی در پایان تأکید کرد: موفقیت هایی که در سطح منطقه ای برای دیپلماسی فراهم شده و شرایطی که به صورت گسترده تری در سطح ارتباطات بین المللی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور به وجود خواهد آمد چشم اندازی است که می تواند مردم را به چنین انتخابی ترغیب و حضورشان را پررنگ تر کند و شانس پیروزی آقای جهانگیری را هم افزایش بدهد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.