سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ائتلاف ناتو می‌گوید در واکنش به اقدامات روسیه، اصل دفاع جمعی را به قوی‌ترین شکل اجرا کرده است.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرده در واکنش به «اقدامات روسیه»، اصل دفاع جمعی را به قوی‌ترین شکل اجرا کرده است.

«ینس استولتنبرگ»، دبیر کل ائتلاف ناتو در یک کنفرانس خبری عصر چهارشنبه از سیاست‌های داخلی و خارجی روسیه انتقاد کرد.

دبیر کل ناتو گفت: «علی‌رغم سال‌ها تلاش برای اعمال فشار و تلاش برای انجام گفت‌وگوهای معنادار، روسیه الگوی رفتار سرکوبگرانه‌اش در خانه و رفتار تجاوزگرانه‌اش در خارج از مرزهایش را افزایش داده است.»

وی از روسیه به دلیل زندانی کردن «الکسی ناوالنی»، مخالف غربگرای کرملین انتقاد کرد و مسکو را به بی‌ثبات‌سازی کشورهای همسایه متهم کرد.

او گفت: «ناتو در واکنش به اقدامات روسیه، اصل دفاع جمعی را به قوی‌‌ترین شکل در یک نسل اجرا کرده است. ما دفاع هیبریدی و دفاع سایبری‌مان را تقویت کرده‌ایم. هوشیار خواهیم بود.»

«ینس استولتنبرگ»، با وجود این اظهارات حدود ۱۰ روز پیش گفته بود ائتلاف ناتو شاهد هیچگونه تهدید نظامی مستقیمی از روسیه و چین نیست.

تنش‌ها میان روسیه و ائتلاف ناتو به خصوص به دلیل تحولات اوکراین شدت گرفته است. ناتو سال ۲۰۱۴ به اتفاق آرا تصمیم گرفت همکاری‌های خود با فدراسیون روسیه را در واکنش به تحولات اوکراین معلق کند.

مقام‌های دولت روسیه از آن زمان بارها گفته‌اند از آغاز دوباره همکاری‌های نظامی میان روسیه و ائتلاف ناتو حمایت می‌کنند.

روسیه، در سوی مقابل، بارها نگرانی خود را از افزایش حضور نظامی ناتو در اروپا و توسعه این ائتلاف به سوی شرق ابراز داشته است.

کرملین تاکید کرده که روسیه هیچ تهدیدی برای کشورهای دیگر به شمار نمی‌آید اما اقداماتی را که منافع ملی‌اش را تهدید می‌کند نادیده نمی‌گیرد.

نتایج نظرسنجی موسسه افکارسنجی «لوادا» در سال ۲۰۱۶ نشان داد ۶۸ درصد مردم روسیه اقدام روسیه در استقرار نیروی نظامی در مرز روسیه را تهدیدی مستقیم علیه کشورشان می‌بینند.

این مطلب برایم مفید است
70 نفر این پست را پسندیده اند