رئیس جمهور فرانسه سه شنبه شب به وقت تهران گفت که پاریس در روزهای آتی سفارت خود در «طرابلس» پایتخت لیبی را بازگشایی می‌کند.

به نوشته خبرگزاری انگلیسی «رویترز» «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در گفت‌وگو با «محمد یونس المنفی» رئیس شورای عالی ریاستی لیبی گفت که فرانسه دوشنبه آینده سفارت خود را در طرابلس بازگشایی می‌کند تا حمایت خود را از مقامات جدید این کشور نشان دهد.

ماکرون، گفت فرانسه و شرکای اروپایی از تلاش های سیاسی در لیبی حمایت خواهند کرد. وی خواستار ترک نیروهای ترکیه و روسیه از لیبی در اسرع وقت شد.  

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اخیرا گفت که خروج نیروهای ترکیه تنها در صورت عقب نشینی سایر نیروهای خارجی از این کشور مورد بحث قرار خواهد گرفت. سازمان ملل متحد تخمین می‌زند که حدود ۲۰۰۰۰ نظامی و مزدور خارجی در لیبی به گروه‌های درگیر در این کشور کمک می‌کنند.

در درگیری نیروهای شرق و غرب لیبی، ترکیه از دولت وفاق ملی به رسمیت شناخته شده توسط سازمان ملل متحد حمایت می‌کند. سازمان ملل از سال ۲۰۱۱ تحریم تسلیحاتی علیه لیبی را آغاز کرده، اما برخی کشورها از جمله امارات متحده عربی تاکنون بارها این تحریم را نقض کرده‌اند.

 چندی قبل پس از مذاکرات چند روزه تحت نظارت سازمان ملل در شهر «ژنو» واقع در سوئیس،  «محمدالدبیبه» به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت وحدت در لیبی برای نظارت بر برگزاری انتخاباتی که قرار است اواخر سال جاری میلادی برگزار شود، انتخاب و محمد یونس المنفی نیز به‌ عنوان رئیس‌ شورای عالی ریاستی انتخاب شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند