سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان به مناسبت یوم الجریح (روز جانباز) سخنرانی کرد. جنبش حزب الله لبنان  سالروز ولادت حضرت ابوالفضل (ع) را به مناسب روز جانباز اعلام کرده و در این روز از نیروهای جانباز مقاومت در لبنان تجلیل می‌کند. دبیر کل حزب الله لبنان در ابتدا به دلایل انتخاب این روز به عنوان روز جانباز پرداخت و گفت که حضرت ابوالفضل العباس شخصیتی فراتر از یک جانباز است.

سید حسن نصرالله در ابتدا از همه خانواده‌های شهدای مقاومت تقدیر و تشکر کرد و به خانواده‌های شهدای اخیر تسلیت و تعزیت گفت. او گفت که نیروهای مقاومت و خانواده‌های آن‌ها درباره مسیر مقاومت و منطقه‌ای که باید در آن خدمت کنند، بصیرت یافته‌اند.

دبیرکل حزب الله به افشاگری‌های یمنی‌های طی روزهای اخیر درباره روابط بین گروه تروریستی مانند القادعده با سرویس اطلاعات آمریکا اشاره کرد و گفت: «روز به روز حقیقت وجودی این گروه‌های تروریستی و اینکه چه کسی آن‌ها را ایجاد کرده و از آن‌ها حمایت می‌کند، برملا می‌شود».

او افزود که «ما در برابر گروه‌های تروریستی قرار داریم که از سوی اطاعات آمریکا ایجاد و اداره و حمایت و تسلیح می‌شود تا ارتش ‌های ملی کشورها نابود شود». سید حسن نصرالله گفت که رد پای آمریکا در حمایت از این گروهک‌ها از یمن گرفته تا عراق و سوریه دیده می‌شود.

لبنان و اوضاع داخلی لبنان

دبیر کل حزب الله لبنان اوضاع این کشور را نیازمند اهتمام ویژه از سوی احزاب و جریان‌های سیاسی دانست گفت نباید فراموش کرد که در پرداختن به این اوضاع باید با حکمت، عقلانیت و مسئولیت عمل کرد.

او گفت که دشمنان مقاومت و کشورهای حامی آن در یمن، سوریه و عراق جنگ داخلی راه انداختند و آن‌ها به دنبال راه انداختن جنگ داخلی در ایران و لبنان بودند و تا این لحظه در لبنان موفق به این کار نشده‌اند.

حزب‌الله برای تشکیل دولت نیازی به سلاح ندارد

سید حسن نصرالله گفت که برخی طرف‌های خارجی و داخلی به دنبال سوق دادن کشور به جنگ داخلی هستند و برای این کار به دنبال «سوخت و هیزم» هستند. وی ادامه داد: «حزب الله قصد ندارد برای تشکیل حکومت یا اصلاح اوضاع اقتصادی یا مالی به سلاح متوسل شود».

او با انتقاد از برخی دیدگاه‌ها درباره بحران لبنان گفت: «اینکه برخی دلایل اشتباه برای این بحران فرض می‌کنند، بدین معناست که ما به دنبال درمان‌های اشتباه راه افتادیم و هستند کسانی که به دنبال تسویه حساب بوده و برای یافتن راه حل برای بحران‌های موجود تلاش نمی‌کنند».

سید حسن گفت که بحرانی که لبنانی‌ها با آن روبه رو هستند دلایل متعددی دارد و اگر آن‌ها صرفا یک علت را برطرف کنند و بقیه دلایل را کنار بگذارند، به نتیجه مور نظر نخواهند رسید.

او گفت‌: «برخی در تعامل با این بحران‌‌ها می‌گویند همه مشکلات لبنان زیر سر سلاح لبنان است. آیا ما سلاحمان را زمین بگذاریم مشکلات حل خواهد شد؟ آن‌ها می‌گویند: حزب‌الله، حزب‌الله، حزب‌الله ... این ظلم و ستم است که همه تقصیرات را متوجه حزب الله بدانیم و بگویم این سلاح حزب مقاومت دلیل این همه مشکلات است».

مشکلات لبنان  زیر سر آمریکاست

سید حسن نصرالله در ادامه گفت که مشکلات و بحران‌های لبنان مجموعه دلایلی دارد که می‌توان به قاچاق اموال و پول به خارج و بلوکه کردن ودیعه‌ها و سپرده‌هاو انفجار بندر بیروت و تنش‌‌ها اشاره کرد و لبنانی‌ها باید این عوامل و اسباب را باید حل کنند والا نیمی‌توان به راه حلی دست  یافت.

او ادامه داد:‌ «ولی باید گفت که فشارهای آمریکا بر لبنان و ترساندن کشور از رفتن به سمت گزینه‌های اقتصادی معین دلیل اصلی بحران لبنان است».

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند