به نوشته رسانه‌های آمریکایی، اعضای این گروه در نشست خبری گفت: «مدارک غیرقابل انکاری از دخالت ترامپ در تحریک آشوب و حمله به کنگره وجود دارد... ما از خانه خود دفاع کردیم. او (ترامپ) قانون اساسی ما را نقض کرد و ما از قانون اساسی دفاع کردیم».

«جیمی راسکین» یکی از اعضای ارشد تیم استیضاح با انتقاد از دفاع «میچ مک‌کانل» رهبر جمهوری‌خواهان سنا از ترامپ در جلسه استیضاح، توضیح داد: «از نظر جهان و کشورمان، با قاطعیت حقایق در این پرونده را اثبات کردیم. اما مک‌کانل (رهبر جمهوری‌خواهان) آنها را پنهان کرد».

راسکین همچنین افزود: « ۴۳ سناتور [با رأی منفی خود] گفتند که هرچقدر هم دلیل و مدرک بیاورید، باز هم فرقی نمی‌کند، زیرا اعتقاد نداشتند که رئیس‌جمهور (ترامپ) در حوزه صلاحیت سنا قرار دارد».

«نانسی پلوسی» رئیس‌مجلس نمایندگان آمریکا نیز در این نشست خبری گفت: «چیزی که امروز شاهد آن بودیم، یک عده جمهوری‌خواه بزدل بود! جمهوری‌خواهانی که ترامپ را در جلسه [استیضاح] سنا محکوم نکردند، از قانون اساسی، کشور و مردم خود دست کشیدند».

پلوسی در ادامه تصریح کرد: «دروغ‌های بزرگ [ترامپ] درباره تقلب در نتایج انتخابات، مهاجمان را به حمله به کنگره تحریک کرد».

سناتورهای آمریکایی بامداد یکشنبه طی رأی‌گیری در جریان پنجمین روز بررسی دومین استیضاح رئیس‌جمهور سابق این کشور، او را از اتهامات تبرئه کردند. اتهام مطرح شده علیه ترامپ در طرح استیضاح دوم، «تحریک به شورش» معرفی شده و به اقدام او در تحریک هوادارانش برای حمله به ساختمان کنگره در جلسه ۶ ژانویه، هنگام شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید پیروزی جو بایدن» در انتخابات مربوط می‌شود.

سناتورهای جمهوری‌خواه در حالی از رئیس‌جمهور سابق هم‌حزبی خود دفاع کردند که سهروز پیش، مدیریت‌کنندگان دادگاه استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا، فیلم‌های بهت‌آوری از روز حمله حامیان وی به ساختمان کنگره، ضرب و شتم مأموران پلیس و گریختن هراسان مسئولان آمریکایی از جمله معاون رئیس‌جمهور سابق منتشر کردند.

این تبرئه در حالی انجام شد که مدیریت‌کنندگان دموکرات دادگاه استیضاح ترامپ پیشتر هشدار دادنده بودند اگر او در این دادگاه محکوم نشود، می‌تواند دوباره حمله به ساختمان کنگره را تکرار کند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند