دادستان کل ونزوئلا از حبس دو مقام  یک شرکتی نفتی دولتی این کشور (PDVSA) به جرم جاسوسی برای آمریکا و انتقال اطلاعات حساس نفتی این کشور به واشنگتن خبر داد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه» «آلفردو چیرینوس» مدیر عملیات ویژه و «آرینیس تورئلبا» و مدیر کل عملیات که پیشتر به اتهام انتقال اطلاعات حساس نفتی به آمریکا متهم بودند اینک با حکم  «طارق ویلیام ساب»  دادستان کل  ونزوئلا  به پنج سال زندان محکوم شدند.

هر دو مدیر سابق این شرکت نفتی دولتی ونزوئلا  اطلاعات مربوط به موجودی‌های نفت کوره ، سامانه‌های پالایش نفت و همچنین مسیر کشتی‌های نفتکشی که با این شرکت دولتی در ارتباط بودند را به آمریکا انتقال می‌دادند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا  پیش از این با هدف سرنگونی حکومت «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا تحریم‌های متعددی را علیه این کشور اعمال کرده است. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت خرید و فروش نفت خام ونزوئلاست که از آوریل ۲۰۱۹ تاکنون اعمال می شود.

رئیس جمهور ونزوئلا چندی قبل خروج رئیس جمهور پیشین آمریکا از کاخ سفید را پیروزی برای کشورش دانست و از دولت جدید مستقر در کاخ سفید خواست سیاست‌های خود در قبال کاراکاس را تغییر دهد.

مادورو پس از برگزاری مراسم تحلیف «جو بایدن» رئیس جمهور جدید آمریکا در بیانیه‌ای نوشت:‌ «امروز ۲۰ ژانویه دونالد ترامپ رفت، رفت، رفت... ما او را شکست دادیم. این برای ونزوئلا یک پیروزی محسوب می‌شود. او تنها رفت. این برای ما یک پیروزی است».

رئیس جمهور ونزوئلا افزود: «مهم است که مجلس ملی به عنوان بدنه قانون‌گذاری کشور و کمیسیون سیاست خارجی آغاز روابطی جدید میان آمریکا و ونزوئلا را مورد بررسی قرار داده و ابتکارات سیاسی و قانونی متناسب را اتخاذ کند.»

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند