به گزارش خبرگزاری رویترز، یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی رژیم صهیونیستی در پی نگرانی‌های این رژیم درباره بازگشت احتمالی دولت جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا به توافق هسته ای، بار دیگر ادعای وجود اهداف نظامی در برنامه هسته ای ایران را مطرح کرده و روز سه شنبه گفت که حدودا شش ماه طول خواهد کشید تا ایران بتواند مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت سلاح اتمی را تولید کند. 

او در گفت و گویی رادیویی با اشاره به اقدامات دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا علیه ایران،  گفت که دولت ترامپ «به طور جدی به برنانه هسته ای ایران و افزایش توان(هسته ای) این کشور آسیب زد». 

اشتاینیتز در گفت و گو با شبکه کان مدعی شد: آن ها(ایران) در زمینه غنی سازی در موقعیتی هستند که اگر همه کارهای لازم را انجام دهند، زمان مورد نیاز برای تولید مواد شکافت پذیر لازم حدود شش ماه است. 

نگرانی رژیم صهیونیستی از بازگشت دولت بایدن به توافق هسته ای در پی این مطرح می شود که بایدن در وعده های انتخاباتی اش گفته بود «در صورت بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهدات هسته ای اش» آمریکا هم به توافق باز می گردد. 

ایران در نتیجه خروج دولت دنالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸، برخی تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای را کاش داد. البته به گفته مقامات ایران، این اقدامات در صورت پایبندی تمامی اعضای توافق به تعهداتشان،  بازگشت پذیر است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند