حالا رسانه‌های جمهوری آذربایجان در خبری فوری از ورود رئیس‌جمهور این کشور به مسکو و رسانه‌های ارمنستانی از ورود نخست‌وزیر این کشور به پایتخت روسیه خبر دادند.

روز یکشنبه (دیروز) کرملین اعلام کرده بود که  «ولادیمیر پوتین»، «الهام علی‌اف» و «نیکول پاشینیان» فردا دوشنبه در مسکو دیدار و اجرای توافق قره‌باغ را که به درگیری‌های خونین باکو و ایروان در این منطقه پایان داد، بررسی خواهند کرد. 

بنابر اعلام مسکو، این دیدار که بعد از گذشت دو ماه از درگیری‌های ۴۴ روزه در منطقه قره‌باغ کوهستانی برگزار خواهد شد، به ابتکار رئیس‌جمهور روسیه بوده است.

برخی رسانه‌ها از قبیل آذربایجان ۲۴ گزارش دادند، قرار است نشست و گفت‌وگوهای سران این سه کشور درباره .قره باغ به میزبانی پوتین بعد از ظهر امروز به وقت محلی مسکو آغاز شود

دور جدید تنش‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تاریخ ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز شد و دو طرف یکدیگر را به حمله به قلمروهایشان متهم کردند. جمهوری آذر‌بایجان و ارمنستان سه بار توافق آتش بس امضا کردند اما هر دفعه این توافق‌ها نقض شد و دو طرف یکدیگر را به نقض آنها متهم کردند. با این وجود توافق آتش بس چهارم با میانجیگری رسمی روسیه به امضا رسید.

به دنبال توافق سه‌جانبه روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر آتش‌بس، نظامیان روس به منظور نظارت بر این آتش‌بس و ایجاد منطقه حائل بین نیروهای درگیر در منطقه قره باغ کوهستانی مستقر شدند. تاکنون وضعت صلح در این منطقه پابرجا بوده است.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند