پوتین از جزئیات سفر مخفیانه‌اش پرده برداشت

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با حضور در برنامه شبکه «روسیا ۱» از سفر غیر علنی خود به پایتخت سوریه قبل از سال جدید میلادی که در جریان آن از مسجد امویان و کلیسای «سیده عذراء» دمشق دیدن کرده بود، پرده برداشت.

این گزارش در روز جمعه مورد توجه رسانه های عربی از جمله الشرق الاوسط، قرار گرفت و آن را نشر دادند. براساس گزارش این رسانه ها، این سفر می بایست روز پنجشنبه همزمان با جشن های کریسمس کلیسای ارتودکس صورت گرفته باشد.

پوتین در این برنامه شبکه تلویزیونی روسی گفته که «این سفر من در حین برگزاری مراسم جشن میلاد (حضرت مسیح) صورت گرفت، بنابراین طبیعی بود که از یک کلیسای مسیحی دیدن کنم، اما خیلی دوست داشتم از مسجد امویان دیدن کنم، به این دلیل که بخشی از بقایای پیکر «یوحنا معمدان» (حضرت یحیی «ع») در مسجد جامع اموی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: «من انتظار این را نداشتم (تعجب می‌کنم) که بقایای پیکر یوحنا معمدان در مسجد امویان دمشق نگهداری شود و مورد تکریم در جهان اسلام باشد. مسلمانان یوحنا معمدان (یحیی نبی) و همچنین حضرت عیسی مسیح را پیامبر می‌دانند.

رئیس جمهور روسیه در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با شبکه «روسیا ۱» تأکید کرد که «تصمیمات وی درباره سوریه قبل از هر چیزی در راستای منافع روسیه است، نه از روی حب و بغض».

این برنامه شبکه تلویزیونی همچنین جزئیات مربوط به مقدمات سفر پوتین به دمشق و بازدید از «مسجد امویان» و کلیسای «سیده عذرا» را که به دلیل احتمال حملات تروریستی تحت تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت، پخش کرده است.

در این گزارش ها به جزییات بیشتری بویژه در ارتباط با مذاکرات با بشار اسد در باره مسائل مورد علاقه دو کشور یا اوضاع جاری امنیتی در سوریه و منطقه اشاره نشده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.