قاضی این پرونده خانم «ونسا بریتسر»  وضعیت سلامتی آسانژ را برای صدور این حکم مد نظر قرار داد. وی با این حال تصریح کرد اتهاماتی که آمریکا علیه جولیان آسانژ وارد ساخته در انگلیس جرم شناخته می‌شود و مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد که رئیس جمهوری آمریکا با آسانژ و ویکی‌لیکس خصومت دارد.

وی ادعا کرد که استرداد آسانژ با گذشت چندین سال از زمان محاکمه وی، ناعادلانه و ظالمانه نیست و این مساله مانعی برای امکان او در از دفاع خود ایجاد نکرد.

آسانژ ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) سال گذشته میلادی تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می‌برد. او در سال ۲۰۱۰ میلادی با استفاده از تارنمای ویکی‌لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه‌بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت ایالات متحده شرم‌آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا روبه رو  است.

اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می‌تواند برایش ۱۷۵ سال زندان حکم صادر شود.

«جان شیپتون» پدر آسانژ پیشتر در گفت‌وگو با نشریه ایندیپندنت انگلیس از شرایط هولناک پسرش در زندان پرده برداشت و اظهار داشت که آمریکا به دنبال انتقال پسرش است تا او را به تلافی اطلاعاتی که علیه واشنگتن افشا کرده، نابود کند.

وی می‌گوید؛ آسانژ در سلولی به ابعاد ۲ در ۳ متر زندانی است. دیوارهای زندان از بتون و درِ آن از فولادی ساخته شده که وسط آن یک سوراخ است تا نگهبان هر نیم ساعت از درون آن زندانیان را زیر نظر داشته باشد.

به گفته پدر آسانژ، برخی زندانیان بالغ بر ۱۰ سال است که در این وضعیت قرار دارند و مغز آن‌ها پوسیده و نابود شده است. به همین خاطر فقط فریاد می‌زنند تا پژواک صدای خود را بشنوند.

شیپتون می‌گوید، نگهبانان هم از آن جهت هر نیم ساعت یکبار از زندانیان سرکشی می‌کنند که دست به خودکشی نزنند و به این وضع زجرآور ادامه دهند. وی بیان داشت: «زبان از بیان این وضعیت متعفن قاصر است. اما در کل شرایطی است که آسانژ در آن قرار دارد»

پیشتر گروهی از پزشکان و روانشناسان در نامه‌ای سرگشاده به دولت‌ انگلیس نسبت به وضع سلامتی بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس ابراز نگرانی کرده و هشدار دادند که ممکن است او در زندان تلف شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند