سردار سید محمد حجازی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی، در مصاحبه با شبکه خبری المیادین، به ذکر نکاتی پیرامون ایشان پرداخت و تأکید کرد راه سردار ادامه دارد.

این اولین مصاحبه سردار حجازی با رسانه‌ای خارجی است. بخشی از این مصاحبه را در ادامه می خوانید. 

نیروی قدس بازوی جمهوری اسلامی برای کمک به مظلومان است

سردار حجازی در پاسخ به این سوال که نیروی قدس چیست که اسرائیل را اینقدر اذیت و آمریکا را اینقدر نگران می‌کند، گفت: در قانون اساسی ایران، دفاع از مستضعفان و مظلومان، وظیفه‌ای بر عهده جمهوری اسلامی است. جزء آرمان‌های جمهوری اسلامی است که از مظلومان دفاع کند. طبیعتا برای اجرای این اصل نیازمند طریقه عملی است که نیروی قدس سپاه این وظیفه را بر عهده دارد. هر جا مظلومی باشد، باید به کمک او شتافت خصوصا در جهان اسلام و منطقه ما. کشور ما مثل منطقه سال‌های طولانی زیر ستم جباران و ستمگران بوده است. بنابراین، این جزء آرمان‌ها و اعتقادات ماست که باید از مظلومان دفاع کرد. وقتی که سپاه تشکیل شد، دقت کنید که حتی اسم ایران هم در انتهای آن نیست؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. این امر، این مفهوم را می‌رساند که رسالت و مأموریتی در حد و اندازه انقلاب اسلامی دارد. در قانون اساسی هم همینطور ذکر شده است. در ابتدا یکی از واحدهای سپاه پاسداران، واحد نهضت‌ها بود. تشکیلاتی به نام نیروی قدس نبود. بعدا این رشد پیدا کرد و بعد از رهبری آیت‌الله خامنه‌ای تبدیل شد به نیروی قدس. الحمدلله خدمات ارزنده‌ای در جبهه‌ها و عرصه‌های مختلف داشته است.

بیشتر ادعاهای اسرائیل درباره حمله به سوریه دروغ است

سردار حجازی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص رژیم صهیونیستی و اینکه میگوید حملاتی به نیروهای ایرانی در سوریه کرده و همچنین درباره سازش برخی کشورهای عربی با این رژیم و اینکه آیا ایران از این مسئله نگران است یا خیر، گفت: درباره حملاتی که ادعا میکنند به ایران وارد کرده‌اند، بسیاری از این ادعاها کذب و ادعاهای تبلیغاتی است. بارها دفتر مستشاری ایران در سوریه به این ادعاهای دروغ پاسخ داده است و گفته که چنین نیست. تصور میکنم چیزی را که اسرائیلی‌ها ادعا می‌کنند مثلا میگویند نیروهای ایران در سوریه مستقر هستند در حالی که ایران هیچ گاه نیرو یا یگان مستقر در سوریه نداشته و بیشتر در حالت‌های مستشاری در سوریه بوده‌اند؛ که گاهی این حضور مستشاری در حد گفتگو و مشورت دادن است و گاهی مستشار در میدان حاضر می‌شود و ارزیابی می‌کند. حضور ایران در سوریه از ابتدا هم شامل استقرار نیرو و یگان نبوده است. مستشاران ما در یگان‌ها حضور داشته‌اند و راهنمایی کرده‌اند، اما اینکه ادعا می‌کنند پایگاه یا پادگانی از ایران را زده‌اند، درست نیست، چون چنین چیزی وجود ندارد. آن‌ها بخوبی می‌دانند که اگر نیرو یا شخصی از ایرانی‌ها را به شهادت برسانند، حتما با پاسخ ایران مواجه می‌شوند. حتما پاسخ می‌دهیم کما اینکه در گذشته پاسخ داده شده است. پس این ادعاها بدون پشتوانه است. بله آن‌ها حملاتی به کامیونی کرده‌اند که ادعا می‌کنند که حمل سلاح می‌کرده یا حملاتی به پایگاه ارتش سوریه کرده‌اند که مدعی هستند مورد استفاده ایرانی‌ها بوده. صدماتی به ارتش سوریه و برخی امکانات انجام شده که به طور مقتضی به آن پاسخ داده شده است.

مگر اسرائیل توانسته امنیت خود را حفظ کند که بخواهد امنیت سازشگران را تأمین کند

در خصوص سازش، ممکن است برخی از حکام مثلا در امارات یا بحرین تصور کنند که برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی برای آنان امنیت می‌آورد. خب ما به آن‌ها می‌گوییم آیا رژیم صهیونیستی توانسته امنیت خود را برقرار کند یا از خود حمایت کند که بتواند از شما حمایت کند؟ آن‌ها از ترس مجاهدان فلسطینی دیوارهای شش متری و هشت متری کشیده‌اند. این نشان‌دهنده ترس و وحشت آنان است. هر پیشرفتی در جهان اسلام حاصل شود به خود می‌لرزند. اسرائیلی‌ها امنیت خود را نمی‌توانند برقرار کنند چه برسد به دیگران. مسئولان این کشورها می‌دانند که این ادعا ادعای دروغی است که میگویند برای ما امنیت می‌آورد. آن‌ها دارند دستور آمریکا را اجرا می‌کنند. خواست آمریکا را اجابت میکنند و لاغیر. آقای ترامپ از آنان خواسته این کار را بکنند و این‌ها هم دارند توجیهاتی می‌آورند. مگر حجم اقتصاد رژیم صهیونیستی چقدر است که بتواند به امارات کمک کند.

اینکه این امر تهدیدی برای امنیت ملی ایران باشد، بعید نیست و ممکن است. ما اعلام کرده‌ایم که حضور اسرائیلی‌ها در کشورهای شما سبب ناامنی برای شما خواهد شد. اصلا قبول نخواهیم کرد که این کشورها در حاشیه خلیج فارس، مبدأ تهدیدهایی برای ایران شوند.

تعداد موشک‌های نقطه‌زن حزب‌الله بیش از تصور اسرائیلی‌هاست

سردار حجازی در پاسخ سوالی درباره ارتباط شهید قاسم سلیمانی و ارتباط او با حزب الله و سید حسن نصرالله گفت، وقتی ایشان و حزب الله هدفی واحد دارند و به شکل طولانی با هم در جبهات حضور داشته‌اند، این سبب علاقه عمیق بین طرفین می‌شود... من شاهد بودم که اشتیاق این دو برادر برای ملاقات زایدالوصف و دیدنی و باشکوه بود. احترام عمیق متقابلی هم بین دو طرف بود. هیچگاه شهید سلیمانی چیزی از سید نخواست که او را در حرج قرار بدهد یا بالعکس. مثلا فقط پیشنهاد بود به این شکل که آیا این را قبول دارید که اینچنین بشود؟ ادبیات طرفین اینطور و بسیار دوستانه و محبت آمیز و عمیق بود. عرض کردم وقتی هدف و اعتقادات و نوع تفکر یکی باشد، این نزدیک و ارتباط قلبی را هم فراهم می‌کند.

در خصوص اتهامات اسرائیل به حزب‌الله و ایران درباره رسیدن موشک‌های نقطه زن به لبنان سردار حجازی گفت، شما به نظر کارشناسان اسرائیلی مراجعه کنید تا عمق وحشت آنان را متوجه شوید. یکی از اسرائیلی‌ها گفته بود که دویست موشک دقیق برابر با هزاران موشک غیردقیق است. گفته بودند که اجازه نمی‌دهند این موشک‌ها به دست حزب‌الله برسد. خب شما میدانید که سید حسن نصرالله که فرد صادقی است گفت که این موشک‌ها به دست حزب‌الله رسیده است. تعدادش هم بیشتر از چیزی است که دشمن تصور می‌کند. امروز مقاومت دارای امکانات خوبی است و اگر دشمن حماقتی کند، حتما پشیمان خواهد شد.

رابطه سردار با بشار اسد؛ سردار قاآنی و اسد دیدار کرده‌اند

سردار حجازی در خصوص روابط شهید سلیمانی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و روابط ایران و سوریه پس از شهید سلیمانی گفت، نتیجه حضور میدانی شهید سلیمانی و در نتیجه مقایسه آنچه در میدان می‌دید با گزارش‌هایی که به دستش می‌رسید، سبب می‌شد تا بر صحنه اشراف داشته باشد. زمانیکه ایشان با رئیس جمهور می‌نشست و وضعیت میدانی را بررسی می‌کرد، او جزئیات و اطلاعات زیادی با خود برای گفتن داشت. درست است که سیستم ارتش سوریه این اطلاعات را به ایشان می‌داد، اما بیان این اطلاعات از زبان کسی که خودش مستقیم در میدان بوده، اثر دیگری داشت و وی از این اطلاعات بهره می‌برد. بارها به این نکته اشاره کرده است. نکته دیگر اینکه ایده‌ها و طرح‌ها و نظرات خود را برای آقای رئیس توضیح می‌داد و نظرات او را هم میگرفت و مشورت می‌کرد. این جلسات نوعی جلسات عملی و پرثمر بود. ضمن اینکه وقتی آقای رئیس جمهور بشار اسد درخواستی می‌داشت، سریع فراهم می‌شد و این برای آنان جذاب بود.

الان هم همان روابط میان ایران و سوریه برقرار است و به رغم جوسازی‌ها و تبلیغات رسانه‌ای، هیچ یک از روابط کاهش نیافته. البته جبهه‌های نبرد دیگر مثل سال‌های گذشته فعال نیست مثل زمانیکه ارتش در چند جبهه همزمان می‌جنگید. طبعا حجم فعالیت گذشته دیگر نیاز نیست، اما در صورتی که نیاز باشد، قطعا همان حمایت‌ها تکرار می‌شود.

سردار حجازی در خصوص اینکه آیا دیداری میان سردار قاآنی با رئیس جمهور بشار اسد انجام شده تایید کرد که «بله. انجام شده است».

رابطه حاج قاسم و رهبر انقلاب کم‌نظیر بود

سردار حجازی درباره رابطه شهید سلیمانی با آیت‌الله خامنه‌ای و روابط ویژه آنان و ادامه ارتباط ایشان با نیروی قدس گفت، طبعا رابطه‌ای که میان شهید سلیمانی و حضرت آقا بود، خاص و کم‌نظیر بود. شما در برخی این عکس‌ها هم می‌بینید شدت اشتیاق آقا هنگام ملاقات شهید و بالعکس. من بارها دیده‌ام، اما برای اولین باری که دو نفری همزمان خدمت آقا بودیم، دیدم که چه بهجت و شادی‌ای در چهره ایشان به دلیل ملاقات با شهید سلیمانی بود؛ و از علل این هم می‌توان به اخلاص و مجاهدت شهید سلیمانی در راه اهداف واعتقاداتش است... عموما حضرت آقا به همه فرماندهان و خدمتگزاران این لطف را دارند. شما در مراسم نماز شهید سلیمانی و در مراسم ترحیم او مشاهده کردید که چطور سردار قاآنی را تکریم کردند و در کنار خود جای دادند. این نشان‌دهنده این است که جایگاه نیروی قدس و فرمانده آن نزد آقا چگونه است. خب الان دیدارها به دلیل همه‌گیری کرونا کاهش یافته، اما نظارت و هدایت ایشان همچنان هست.

حضور سردار قاآنی کنار رهبر انقلاب، پیام داشت

غسان بن جدو مدیر شبکه المیادین پرسید، پس حضور آقای قاآنی در مراسم نماز و ترحیم شهید سلیمانی در کنار رهبر جمهوری اسلامی پروتکلی نبود، بلکه پیام داشت و سردار حجازی گفت، بله، حاوی پیام بود و اصلا پروتکلی نبود. حتی در مراسم ترحیم نیز ایشان در کنار حضرت آقا نشستند و این پیام داشت.

سردار حجازی در خصوص عملیات ترور نیز گفت، وقتی ترامپ آشکارا اعلام می‌کند که من انجام دادم و من دستور دادم، هیچ جای تردیدی برای ما باقی نمی‌گذارد، اما در خصوص کسانی که این ترور نقش داشته‌اند بله اطلاعاتی داریم، اما شاید صلاح نباشد الان اعلام کنیم... بعد از آنکه داعش آمریکایی در عراق شکست خورد، تصمیم گرفتند که شهید سلیمانی را ترور کنند و این کار را انجام دادند.

این مطلب برایم مفید است
80 نفر این پست را پسندیده اند