جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در یک یادداشت 9 صفحهای در نشریه فرانسوی گراند کانتیننت به بررسی تاثیرات همهگیری بیماری کووید 19  در امور جهانی پرداخت و نسبت به واگرایی در میان قدرت های جهانی، افزایش فقر در دنیا و تقویت رژیم های استبدادی هشدار داد.

وی در بخشی از این یادداشت با بیان اینکه "در این میان بحران تضعیف چندجانبه گرایی نیز ادامه دارد"، تصریح کرد: گروه های G7 و G20 عملاً غایب هستند. شورای امنیت سازمان ملل فلج شده و بسیاری از ساختارهای جهانی مانند سازمان تجارت جهانی یا سازمان بهداشت جهانی به صحنه هایی تبدیل شده اند که کشورها در آن با یکدیگر درگیر می شوند.

بورل ادامه داد: انتخاب جو بایدن (به عنوان رئیس جمهور) در ایالات متحده چشم اندازهای بیشتری را برای چند جانبه گرایی باز می کند اما در عین حال، اتحادیه اروپا نباید انتظار معجزه داشته باشد. اروپا باید در مواقع لزوم، خود به تنهایی وارد عمل شود و حتی باوجود بایدن در کاخ سفید، نباید انتظار داشت که اتحادیه اروپا و ایالات متحده درخصوص همه چیز توافق داشته باشند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از یادداشت خود به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره کرد که دونالد ترامپ در سال 2018 به طور یک جانبه و برخلاف تعهداتش از آن خارج شد و سپس تحریم ها علیه ایران را بازگرداند.

وی درخصوص تعامل با ایالات متحده در این زمینه، خاطر نشان کرد که طرفدار طرح پیشنهاد به جای درخواست است. بورل افزود: اتحادیه اروپا باید در تعامل با بایدن راهی برای بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای و همچنین بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش پیدا کند.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند