این کار با کمک شرکای تجاری و بین المللی ناسا انجام خواهد شد و درباره ماه و شرایط این سیاره اطلاعات لازم دریافت و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این برنامه در حالی پیش می‌رود که از آخرین قدم زدن بر روی سطح ماه طی برنامه آپولو حدود ۵۰ سال می‌گذرد و از آن زمان تاکنون کاوش رباتیک در اعماق فضا شاهد چندین دهه پیشرفت تکنولوژی و اکتشافات علمی بوده است.

اخیراً و در ۹ دسامبر امسال که مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا گروهی متشکل از ۱۸ فضانورد زن و مرد را برای ماموریت تیم آرتمیس مشخص کرد که می‌توانند به عنوان فضانوردان این ماموریت‌ها فعالیت داشته باشند و در این میان نام جاسمین مقبلی یک بانوی ایرانی آمریکایی هم به چشم می‌خورد؛ او یکی از شاغلان ناساست که برای این ماموریت انتخاب شد و احتمال می‌رود او اولین بانویی باشد که روی ماه قدم می‌گذارد.

پنس در هشتمین نشست سالانه شورای ملی فضایی در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا گفت که فضانوردان تیم آرتمیس آینده اکتشافات فضای این کشور هستند که آینده درخشانی را رقم خواهند زد.

بانوی ایرانی آمریکایی ٣٧ ساله و منتخب این ماموریت هم از سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از کاندیدا‌ها برای فضانوردی توسط ناسا انتخاب شد و بعد از گذراندن دوره آموزشی به عنوان یک فضانورد واجد شرایط در این مجموعه به فعالیت پرداخت.

این بانوی ایرانی آمریکایی مدرک لیسانس خود را در رشته علوم مهندسی هوا فضا و فناوری اطلاعات در انستیتو فناوری ماساچوست و کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی هوافضا از دانشکده تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی آمریکا دریافت کرد.

او فارغ التحصیل برجسته مدرسه خلبانی نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بود خلبان آزمایشی نیروی دریایی آمریکا بوده است که بیش از ۱۵۰ ماموریت جنگی و ۲ هزار ساعت زمان پرواز با بیش از ۲۵ هواپیمای مختلف را در کارنامه کاری خود دارد.

اعضای تیم آرتمیس چه کسانی هستند؟

این تیم ١٨ نفره شامل افراد باسابقه در حوزه هوانوردی و علوم مربوط به آن هستند که اسامی و سابقه کاری این افراد به ترتیب حروف الفبا در ادامه آمده است:

جو آکابا، ۵۳ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۰۴؛ یک مربی و هیدروژئولوژیست است، سابقه کاری او با یک مأموریت شاتل فضایی و دو اعزام به ایستگاه فضایی بین المللی پرواز و ۳۰۶ روز در فضا ثبت شده است.

کایلا بارون، ۳۳ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۱۷، یک افسر زیردریایی در نیروی دریایی ایالات متحده با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای که هنوز به فضا پرواز نکرده است.

راجا چاری، ۴۳ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ٢٠١٧؛ یک خلبان آزمایشی در نیروی هوایی ایالات متحده با مدرک کارشناسی ارشد در فضانوردی و هوانوردی که تاکنون به فضا پرواز نکرده است.

متیو دومنیک، ۳۹ ساله، عضو کلاس فضانوردان از سال ۲۰۱۷ در ناساست؛ یک خلبان آزمایشی در نیروی دریایی ایالات متحده با کارشناسی ارشد مهندسی سیستم که هنوز به فضا پرواز نکرده است.

ویکتور گلوور، ۴۴ ساله، از سال ٢٠١٣به عضویت کلاس فضانوردان ناسا در آمده است؛ یک فرمانده در نیروی دریایی ایالات متحده با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی آزمایش پرواز، مهندسی سیستم و کارشناسی ارشد هنر عملیاتی نظامی و علوم که در حال حاضر ۲۴ روز از اولین ماموریت خود در ایستگاه فضایی بین المللی می‌گذرد. او اولین فضانورد سیاه پوست است که در بخش ایستگاه فضایی خدمت می‌کند.

وودی هوبورگ، ۳۵ ساله، عضو کلاس فضانوردان از سال ۲۰۱۷ است؛ او دارای مدرک دکترای مهندسی برق و علوم کامپیوتر است که هنوز نتوانسته به فضا پرواز کند.

جونی کیم، ۳۶ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۱۷، ستوان در نیروی دریایی ایالات متحده، شاغل در نیروی دریایی ایالات متحده و پزشک که هنوز به فضا پرواز نکرده است.

کریستینا کوچ، ۴۱ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۱۳؛ یک مهندس با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی برق است.

او ۳۲۸ روز را به عنوان مأموریت خود در ایستگاه فضایی بین المللی ثبت نام کرد و در اولین پیاده روی فضایی زنان شرکت کرد همچنین رکورد جدیدی برای طولانی‌ترین مأموریت فضایی منفرد توسط یک زن ثبت کرد.

کیل لیندگرن، ۴۷ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۰۹؛ یک متخصص پرواز با دکترای پزشکی، ۱۴۲ روز را به عنوان اولین ماموریت خود به ایستگاه فضایی بین المللی وارد کرد.

نیکول مان، ۴۳ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۱۳؛ یک خلبان آزمایشی در نیروی دریایی ایالات متحده با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک است. 

آن مک کلین، ۴۱ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۱۳؛ او یک سرهنگ دوم در ارتش ایالات متحده و مهندس دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوا فضا و روابط بین الملل است، او ۲۰۴ روز را در اولین مأموریت خود به ایستگاه فضایی بین المللی ثبت کرد.

جسیکا میر، ۴۳ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۱۳ و یک فیزیولوژیست با دکترای زیست شناسی دریاست. او ۲۰۵ روز را در اولین مأموریت خود به ایستگاه فضایی بین المللی ثبت کرد و  در اولین راهپیمایی فضایی کاملا زنانه شرکت داشت.

جاسمین مقبلی، ۳۷ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۱۷ ؛ خلبان آزمایشی هلیکوپتر نیروی دریایی ایالات متحده و استاد علوم مهندسی هوا فضا که هنوز به فضا پرواز نکرده است.

کیت روبینز، ۴۲ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ۲۰۰۹؛ یک میکروبیولوژیست با دکترای زیست شناسی سرطان، او ۱۱۵ روز در اولین سفر خود به فضا را در کارنامه کاری‎اش دارد و ۵۷ روز از ماموریت دوم خود با ایستگاه فضایی بین المللی می‌گذرد. او شصتمین زنی در طول تاریخ بود که به فضا پرواز کرد و اولین شخصی بود که DNA را در مدار تعیین کرد.

فرانک روبیو، ۴۴ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا از سال ٢٠١٧ و خلبان هلی کوپتر ارتش آمریکا و متخصص پرواز که او هنوز به فضا پرواز نکرده است.

اسکات تینگل، ۵۵ ساله، عضو کلاس فضانوردان ناسا در سال ۲۰۰۹؛ یک فرمانده در نیروی دریایی ایالات متحده و استاد علوم مهندسی مکانیک، او ۱۶۸ روز را در اولین مأموریت خود به ایستگاه فضایی بین المللی ثبت کرد.

جسیکا واتکینز، ۳۲ ساله، عضو کلاس فضانوردان ۲۰۱۷ ناسا؛ یک زیر آب پیما با دکترای زمین شناسی که در مأموریت‌های مریخ نورد ناسا در آزمایشگاه پیشران جت کار می‌کرد و هنوز به فضا پرواز نکرده است.

استفانی ویلسون، ۵۴ ساله، عضو کلاس فضانورد ناسا از سال ۱۹۹۶؛ مهندس با مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا؛ او ۴۳ روز را با سه مأموریت شاتل فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی ثبت کرده است.

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند