اکبر رضایی ـ معاون حج و عمره ـ در نشست شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، گزارشی از وضعیت و فرآیند عملیات حج ۱۴۰۰ ارائه کرد و گفت: باتوجه به تجربه عمره مفرده در شرایط کرونا در عربستان و نزدیک شدن زمان مذاکرات حج ۱۴۰۰ این موضوع در دستور کار مسؤولان و مدیران سازمان حج و زیارت قرار گرفته است.

او با اشاره به تعطیلی حج ۹۹ اظهار کرد: به دستور ریاست سازمان حج و زیارت، این سازمان در پی آن است که سناریوهای مختلف در خصوص اعزام زائران به حج را مورد مطالعه و برنامه‌ریزی قرار دهد و با ملاحظه سیاست‌های اعلام‌شده در این زمینه، اقدام متناسب انجام دهد.

علی‌رضا رشیدیان ـ رییس سازمان حج و زیارت ـ نیز به ضرورت پیگیری موضوع حج ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: باتوجه به تولید واکسن کرونا، احتمال حضور زائران در حج تمتع با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیشتر شده است، اما هنوز تا زمان مذاکرات حج با دولت عربستان، کیفیت و کمیت آن مشخص نیست تا متناسب با آن برنامه‌ریزی ‌شود.

محمد آزاد ـ معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت ـ با اشاره به ۱۲ میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌ها و بهینه‌سازی خدمات در حج ۱۳۹۸، یادآور شد: با برنامه‌ریزی و پیگیری‌های انجام‌شده این وجوه با هماهنگی بانک ملی و با توجه به شرایط خاص کرونا به حساب تمام زائران بازگشت داده شد.

او افزود: بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان به حساب‌ بانکی هر زائر واریز شد و این مبلغ در نزد بانک ملی برای حجاج محفوظ است و در اطلاع‌رسانی به زائران اعلام کردیم در شرایط بحران کنونی کرونا از رفتن به بانک‌ها خودداری کنند، زیرا این وجوه بدون مراجعه به بانک قابل برداشت است و جای نگرانی نیست.

حجت‌الاسلم و المسلمین عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ هم در این جلسه با اشاره به بازگشت وجوه مازاد حج ۱۳۹۸، بیان کرد: خوشبختانه با ابتکاری که در حج صورت گرفت و در پی حسابرسی‌های دقیق با طرف‌های عربستانی، این مبلغ از هزینه‌های زائران صرفه‌جویی شد که این اقدام و ابتکار عمل بسیار شایسته و ارزنده‌ است.

نواب درباره برنامه‌ریزی و اقدامات صورت‌گرفته برای حج ۱۴۰۰ تاکید کرد: سناریوهای مختلف برای اعزام با حفظ عزت و کرامت زائران پیش‌بینی و متناسب با آن اقدام شود.

همه‌گیری ویروس کرونا سبب برگزاری محدود حج ۹۹ و محرومیت بسیاری از زائران از این مراسم مذهبی شد. اینک عربستان مراسم عمره را با حضور تدریجی زائران خارجی از سر گرفته است.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند