به گزارش الحدث، روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت نوشت که دستگاه اطلاعات رژیم صهیونیستی "موساد"  از سال ۱۹۹۳ فعالیت‌های محسن فخری زاده، دانشمند هسته‌ای ایران که هفته گذشته ترور شد را زیر نظر داشته است و برنامه هسته‌ای ایران در آن زمان گام های اولیه ی خود را می پیمود.

این روزنامه در مقاله‌ای به قلم رونن برگمن، تحلیلگر برجسته امور اطلاعاتی مدعی شد: تل آویو توانسته است که اطلاعات مهمی در رابطه با این دانشمند ایرانی (شهید فخری زاده)،  پروژه هسته‌ای ایران و رابطه آن با "عبدالقدیر خان پدر بمب هسته‌ای پاکستان" به دست آورد و این اطلاعات نوارهایی با صدای محسن فخری زاده که در خصوص ساخت ۵ کلاهک هسته ای صحبت می کند را نیز شامل می‌شود. همچنین اسنادی با دستخط محسن فخری زاده در دسترس است.

در ادامه این گزارش آمده است که ایهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل در سال ۲۰۰۸ این نوار صوتی را برای جرج بوش پسر، رئیس جمهور پیشین آمریکا پخش کرده است تا وی را قانع کند که برنامه ایران غیرمسالمت آمیز است  و فشارها بر تهران در خصوص برنامه هسته‌ای افزایش یابد و همین امر باعث تغییر موضع آمریکا و ایجاد زمینه همکاری واشنگتن- تل آویو برای مقابله با پروژه هسته‌ای ایران شد.

نویسنده در این گزارش آورده است که فخری زاده در رأس برنامه هسته‌ای ایران انتخاب شد زیرا او دانشمندی واجد شرایط در تخصص خود بود از سوی دیگر او از سال ۱۹۷۹ به سپاه پاسداران پیوست بنابراین محسن فخری زاده "فردی مناسب در جایگاهی مناسب" در رأس برنامه هسته‌ای ایران بود.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند