این مقام مسؤول که به نامش هیچ اشاره‌ای نشده، به جزییات بیشتر درباره این که آیا دولت ترامپ پیش از آغاز عملیات ترور، از آن اطلاع داشته یا خیر، هیچ اشاره‌ای نکرده است.

 این رسانه به نقل از این منبع اعلام کرد: اسرائیل معمولا پیش از انجام [حمله به] اهداف و عملیاتی که [در گذشته] انجام میداده است، دولت آمریکا را در جریان آن قرار می‌داده است، اما این مقام آمریکایی از تأیید این که آیا دولت تل‌آویو این بار نیز این کار را انجام داده است، خودداری کرد، با وجود این که فخری زاده یکی از اهدافی بوده که صهیونیست‌ها مدت‌ها به دنبال ترور وی بودند.

پیش از این نیز روزنامه نیویورک تایمز نخستین رسانه‌ای بود که خبر تأیید دست داشتن اسرائیل در ترور شهید فخری‌زاده را اعلام کرده بود.

این روزنامه به نقل از یک نماینده ایالات متحده و دو مقام اطلاعاتی اعلام کرده بود که اسرائیل پشت این حمله است. با این حال مشخص نیست که آیا دولت ایالات متحده از پیش مطلع شده است یا خیر، اما تل‌آویو و واشنگتن دو متحد نزدیک به یکدیگر هستند.

 این درحالی است که "مایک پمپئو" وزیر امورخارجه آمریکا دو هفته پیش از انجام این ترور در سرزمین‌های اشغالی به سر می‌برد.

از سوی دیگر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز روز جمعه و تنها یک ساعت پیش از عملیات ترور فخری‌زاده تصریح کرده بود: نمی‌توان شما را در جریان تمام کارها و دستآوردهایی  بگذارم که این هفته انجام داده‌ام.

از سوی دیگر، "ایهود اولمرت" نخست وزیر اسبق اسرائیل نیز نیز پیشتر در سخنانی اعتراف کرده بود که تصمیم به حذف فخری‌زاده گرفتیم، اما در لحظات پایانی عملیات [ترور وی] به تعویق افتاد.

این منبع همچنین در خصوص عملیات انتقام‌جویانه ایران در خصوص شهادت سردار سپهبد "قاسم سلیمانی" همزمان با سالگرد شهادت وی در عراق به سی‌ان‌ان گفت: واشنگتن بر این باور است که ایران با توجه به این که جوبایدن ۲هفته دیگر زمام امور در کاخ سفید را به دست خواهد گرفت، محدود شده است.

مقام آمریکایی همچنین افزود:اقدامات انتقام‌جویانه ایران علیه آمریکایی‌ها، مأموریت جوبایدن برای لغو تحریم‌های ایران و نیز آغاز رویکرد دیپلماتیک با این کشور را دشوار خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند