وزارت دادگستری آمریکا دوشنبه‌شب در بیانیه‌ای اعلام کرد  که ۶ مامور اطلاعاتی روسیه در یک دادگاه فدرال ایالات متحده به اتهام حملات سایبری به چندین کشور و همچنین بازی‌های المپیک سال ۲۰۱۸ مجرم شناخته شدند.

براساس ادعای وزارت دادگستری آمریکا، این افراد در حمایت از تلاش‌های دولت روسیه برای تضعیف، انتقام‌گیری یا بی‌ثبات کردن اوکراین، گرجستان، انتخابات فرانسه و مقابله با تلاش‌ها برای مسئول شناختن مسکو در مسموم کردن افراد در خاک کشوری دیگر و همچنین حمله سایبری علیه بازی‌های المپیک سال ۲۰۱۸ که ورزشکاران روسیه از آن محروم بودند، نقش داشته‌اند.

به گفته دادستانان آمریکایی، این حملات سایبری ماموران اطلاعاتی روسیه با استفاده از "مخربترین بدافزارها" انجام شده است؛ از جمله بدافزارهای KillDisk و Industroyer که باعث خاموشی در اوکراین شد، بدافزار NotPetya که ۱ میلیارد دلار به سه قربانی ضرر مالی زد.

براین اساس، بدافزار Olympic Destroyer نیز توسط این گروه استفاده شده و باعث اختلال در هزاران رایانه‌ای شد که برای پشتیبانی بازی‌های المپیک زمستانه پیونگ‌چانگ سال ۲۰۱۸ استفاده می‌شد.

آمریکا همواره روسیه را به حملات سایبری و تلاش برای دخالت در روندهای سیاسی و اقتصادی دیگر کشورها از جمله ایالات متحده متهم کرده است. در مقابل، روسیه نیز واشنگتن را به انجام حملات سایبری علیه این کشور متهم می‌کند.

«اولگ خراموف» معاون دبیر شورای امنیت روسیه ماه گذشته به هفته نامه روسی آرگیومنتی ایفاکتی گفت: آمریکا و متحدان این کشور، اقدامات تجسسی و مخرب در عرصه فضای مجازی و سایبری کشورهای دیگر را  افزایش می دهند.  

 وی افزود: آنها (آمریکا و متحدانش) از طرف دیگر، روسیه، چین، کره شمالی و ایران را منابع اصلی تهدید سایبری معرفی می‌کنند. آمریکا به این وسیله تصویر رسانه‌ای ایجاد می‌کند که هدف آن توجیه هرگونه اقدام از جمله با بکارگیری زور در انظار جامعه جهانی است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند