گریفیث با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که با نگرانی تشدید درگیری‌های اخیر در استان الحدیده و گزارش‌های منتشره درباره جان باختن غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان را دنبال می‌کند.

طی چند روز اخیر درگیری میان نیروهای مردمی یمن با نظامیان دولت مستعفی این کشور مورد حمایت عربستان در دو منطقه الدریهمی و حیس شدت یافته که در اثر آن شماری از دو طرف کشته یا زخمی شدند.

گریفیث با بیان اینکه تشدید درگیری‌ها ضمن اینکه نقض توافق آتش‌بس در الحدیده به شمار می‌رود بلکه با اصل مذاکرات برای دست‌یابی به توافقی جهت برقراری آتش‌بس در سراسر یمن با نظارت سازمان ملل نیز در تضاد است.

وی از دو طرف درگیری خواست که به درگیری‌ها هرچه زودتر پایان دهند و به توافق استکهلم پایبند باشند.

دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۲۲ آذر ۹۷ در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد، به توافق‌هایی درباره استان‌های ساحلی الحدیده و تعز از جمله اجرایی شدن آتش‌بس در الحدیده دست یافتند؛ اما این توافق‌ها با توجه به اختلاف‌های ۲ طرف بر سر جزئیات آن، اجرا نشده است. 

محاصره و تداوم درگیری، موجب شده بیشتر یمنی‌ها محتاج کمک‌های انسانی باشند. 

بر اثر تجاوز عربستان به یمن، تاکنون هزاران یمنی به شهادت رسیده‌اند و میلیون‌ها یمنی در آستانه قحطی قرار دارند و طبق اعلام سازمان ملل، یمن بدترین بحران‌های انسانی در جهان را تجربه می‌کند. 

با وجود تلاش‌های انصارالله یمن برای برقراری صلح اما ائتلاف سعودی همچنان اصرار دارد به حملات خود و نیز محاصره این کشور ادامه دهد. 

عربستان پس از پنج سال از آغاز جنگی همه جانبه که علیه مردم یمن به راه انداخت، نه‌تنها به اهداف خود دست نیافته، بلکه هزینه‌های زیادی را به اقتصادش تحمیل کرده است

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند