حرمت‌الله رفیعی با اشاره به برقراری پروازهای بیشتری در مسیرهای بین‌المللی به دنبال بازگشایی برخی مرزها، درباره کاهش محدودیت‌های سفرهای توریستی برای شهروندان ایرانی در شرایط همه‌گیری کرونا، اظهار کرد: اگرچه پروازهای بین‌المللی بیشتری برقرار شده که البته اغلب توسط شرکت‌های هواپیمایی داخلی انجام می‌شود، اما هنوز محدودیت‌ها و قوانین سختگیرانه کرونا در بیشتر مقاصد سفر برقرار است. بیشتر این کشورها فقط  به شهروندان خود یا دارندگان اقامت دائم در آن کشور اجازه ورود می‌دهند و به مسافرانی که سفرشان غیرضروری است، صرف نظر از اینکه ویزای معتبر داشته باشند یا خیر، اجازه ورود نمی‌دهند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی گفت: از بین مقاصدی که ایرانی‌ها اغلب به آن سفر داشتند، فقط مسیر توریستی ترکیه تا حدی باز شده است که آن هم ثبات ندارد و بارها پروازهای آن لغو شده است. از سوییT قیمت بلیت پرواز آن مدام درحال تغییر و در مواقعی نجومی و عجیب است. با این وضع به هیچ وجه سفر غیرضروری در این مسیر توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: مسیر اروپا به ویژه حوزه شنگن با برقراری پروازهای شرکت‌های هواپیمایی داخلی تقریبا باز شده است اما ویزای شنگن و توریستی داده نمی‌شود و حتی سفر افرادی که ویزای توریستی از اتحادیه اروپا داشتند، غیرضروری محسوب می‌شود و فعلا اجازه ورود داده نمی‌شود. ورود به اروپا تنها برای افرادی ممکن است که ویزای اقامت، کار و یا تحصیل داشته باشند و یا مدرک رسمی در ارتباط با نسبت خویشاوندی (درجه یک) و دلیل محکمی برای سفر ارائه دهند.

رفیعی افزود: در سایر مسیرها مثل روسیه، امارات، چین، قطر و مالزی با آنکه پروازها، هرچند به تعداد کم برقرار شده اما محدودیت سفر همچنان برقرار است و فقط افرادی اجازه ورود به این کشورها را دارند که ویزای کار، تجارت، اقامت و الزام تحصیلی داشته باشند.

 وی گفت: در مسیر جمهوری آذربایجان، عراق، گرجستان، هند و تایلند که از جمله مقاصد توریستی ایرانی‌ها محسوب می‌شوند، پروازها کامل متوقف شده است و فعلا امکان سفر وجود ندارد. با توجه به شرایطی که ویروس کرونا ایجاد کرده hsjT کشورهای زیادی هنوز برای باز کردن مرزها به روی گردشگران ملاحظه می‌کنند.

رفیعی تاکید کرد: در پروازهای ترانزیتی که درحال حاضر بیشتر از قطر، ترکیه، روسیه و حتی اروپا، به قصد سفر به یک کشور دیگر انجام می شود، باید به قوانین و پروتکل های مقصد در برابر مسافر ایرانی دقت شود، چون شرکت‌های هواپیمایی که سفر ترانزیتی از طریق آنها انجام می‌شودT هیچ تعهد و مسؤولیتی در این باره نمی‌پذیرند. بیشتر کشورها هنوز محدودیت‌های سختگیرانه سفر را برنداشته‌اند و ویزای توریستی صادر نمی‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند