سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه اذعان کرد: رایزنی‌های روسیه و آمریکا در مورد ثبات استراتژیک در تاریخ پنج اکتبر در شهر هلسینکی برگزار می‌شود و طیف وسیعی از موضوعات، از جمله پیمان بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده آمریکا در مورد اقدامات برای کاهش و محدودیت بیشتر سلاح‌های تهاجمی استراتژیک مورد بحث قرار می‌گیرد.

ریابکوف افزود: رایزنی‌های یک روزه در پنج اکتبر در هلسینکی بحث‌هایی را که در تابستان انجام شده است ادامه می دهد.

ریابکوف در پاسخ به این پرسش که آیا بحث درباره پیمان کاهش و محدودیت بیشتر سلاح‌های تهاجمی استراتژیک با مارشال بیلینگسلی مذاکره کننده آمریکایی در پایتخت فنلاند مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. گفت: "بله، البته."

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پیش از این پیشنهاد کرد قرارداد بدون پیش شرط به مدت پنج سال تمدید شود.

دولت آمریکا در سطوح مختلف بر لزوم درگیر کردن چین در مذاکرات برای مذاکره درباره توافق هسته‌ای سه جانبه جدید بین روسیه، چین و ایالات متحده تأکید کرده است. در پکن، این نظر رد شد.

مارشال بیلینگسلی فرستاده ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، در کنترل تسلیحات قبلاً گفته بود که واشنگتن پیشنهاد می‌کند که مسکو، قبل از تاریخ انقضا پیمان استارت نو در فوریه ۲۰۲۱، در سطح ریاست جمهوری یک سند چارچوب یک تفاهم نامه در زمینه تسلیحات که به گفته ایالات متحده باید شامل یک بند در مورد مشارکت چین در توسعه پیمان بلند مدت جدید باشد، توافق کند.

طرف آمریکایی اعلام کرد که آماده است "فردا" چنین تفاهم نامه‌ای را منعقد کند و نیازی به تصویب ندارد.

بیلینگزلی گفت روسیه باید پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر با این پیشنهاد موافقت کند، در غیر این صورت "وقتی دونالد ترامپ دوباره انتخاب شود هزینه پذیرش افزایش می‌یابد".

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند