می گویند تکرار اشتباهات محصول ندانستن ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی  قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

۲۵ شهریور ۱۳۵۰؛ بلیط اتوبوس تهران مونیخ ۴۸۰ تومان

نمایندگان دو شرکت بزرگ توریستی اروپا اعلام کردند: اصفهان جاذبه جلب توریست بیشتری دارد.دو شرکت «ایرتور»آلمان  و «استارتور» اسکاندیناوی می باشند که نمایندگان آن از 10 روز پیش امکانات جلب توریست را به ایران مورد بررسی قرار داده اند.نمایندگان موسسات توریستی اعلام کردند که جاذبه های جهانگردی ایران برای جلب توریست های خارجی بسیار عالی‌ست و مخصوصا اصفهان در اینده نزدیک خواهد توانست عده زیادی از توریست‌های اروپایی و آمریکایی را به ایران جلب کند.

در صفحه 29 روزنامه اطلاعات 25 شهریور خبری با این تیتر کار شده است «خرید اراضی عباس آباد آغاز شد» بر اساس این خبر به صاحبان اراضی واقع شده در در محدوده خیابان های بیست متری شمالی و سی متری آپادانا و بیست متری غربی اطلاع داده شد که از تاریخ 28 شهریور به قسمت حقوقی و ثبتی سازمان عمران عباس آباد مراجعه نمایند.قیمت هر متر اراضی این بلوک حداقل دو هزار ریال وحداکثر پنج هزار ریال تعیین گردیده است.در این بلوک سیصد و شصت قطعه زمین واقع شده است. ارزیابی اراضی به وسیله هیئت سه نفری مرکب از کارشناسان وزارت کشور،وزارت دادگستری و وزارت جنگ انجام شده است.

در داخل این محدوده هفده باب خانه ساخته شده موجود است که کلیه پول این خانه نقدا پرداخت می شود و در برابر بهای اراضی اوراق قرضه تسلیم خواهد شد.اراضی محدوده طرح عباس آباد از شمال به چهل و پنج متری داودیه از جنوب به خیابان تخت طاوس از غرب به خیابان نمونه و از شرق به خیابان آهنچی است.جمع کل پلاک اراضی این منطقه یازده هزار قطعه است.

در صفحه 29 خبری با این تیتر «مبارزه منفی با چهار گرانفروش» منشر شده است.یک مغازه میوه فروشی دیگر به علت گرانفروشی تعطیل شد.کمیته اصناف امروز نرخ اغذیه و انواع ساندویج را منتشر کرد.

در صفحه 31 روزنامه  اطلاعیه مسافربری تی بی تی  درباره نرخ مسافرت با اتوبوس های این شرکت تا آلمان اعلام شده است.

موسسه تی بی تی توضیح داد که این شرکت تنها موسسه مجاز ایرانی است که عضو اتحادیه بین المللی مسافربرهای اروپا بوده و باین ترتیب اتوبوس های تی بی تی می توانند در خاک کشورهای اروپایی نیز مسافربری نمایند و این شرکت توضیح داد که به این علت نرخ مسافربری با اتوبوس های تی بی تی به مقصد آلمان ثابت بوده و تغییری نکرده است.کرایه یک نفر مسافر از تهران تا مونیخ 480 تومان بوده و برای دانشجویان صدی ده تخفیف منظور شده است.

در صفحه 32 و آخر روزنامه 25 شهریور 1350 آمده است: در جهت اجرای هدف های «تنظیم خانواده » تسهیلات درمانی فرزند چهارم کارکنان دارائی قطع می شود.

25 شهریور 1350

۲۵ شهریور ۱۳۶۰؛ سیگار «آزادی»از بلغارستان و«بهمن» از سوئیس آمد

در صفحه پنج روزنامه اطلاعات که عنوان «گزارش » دارد به موضوع بازار سیاه سیگار پرداخته شده است.در ورودی گزارش نوشته شده است :در حالی که در مغازه ها و فروشگاه ها سیگار پیدا نمی شود در همان حال هر چقدر سیگار و از هر مارکی به حد وفور و در بازار آزاد یافت می شود منتها فقط با یک فرق ،قیمت ها کمی گرانتر است.در حالی که مصرف سیگار در سال 1356 ،25 میلیارد نخ بوده است شرکت دخانیات 5/12 میلیارد نخ سیگار تولید کرده است.طبیعی است 5/12 میلیارد بقیه را سیگار های خارجی تشکیل می داده است.البته در حدود 3 میلیارد نخ وینستون «مونتاژ داخل» نیز به بازار مصرف عرضه شده است. با ورود سیگار‌های خارجی خصوصی وینستون به بازارداخلی میزان مصرف این نوع سیگار ها افزایش یافت .این مقدار که در سال 55 در حدود 7 میلیارد نخ بود به 200/11 میلیارد نخ در سال 56 و 13 میلیارد نخ در سال 57 رسید.متقابلا «مصرف» و در نتیجه «تولید» سیگار های داخلی هم سیر نزولی داشته است و از 14 میلیاردنخ در سال 55 به 13 میلیارد نخ درسال 56 و 11 میلیارد  نخ در سال 57 رسید.لازم به توضیح است که طبق اظهارات مقامات «شرکت دخانیات »در گذشته  نیمی از مصرف سیگار را وینستون تشکیل می داد.

شرکت دخانیات برای پر کردن خلاءموجود و عرضه سیگار جدیدی بجای وینستون اقدام به وارد کردن سیگار «آزادی»از بلغارستان و«بهمن» از سوئیس نمود.دراین گزارش جدولی آورده شده و مقایسه ای بین قیمت های رسمی و بازار سیاه سیگار انجام شده است.سیگار وینستون در بازار 25 تومان فروخته شده و نرخ رسمی آن 6 تومان اعلام شده است.

سیگار بهمن در بازار 16 و آزادی 8 تومان و نرخ رسمی آنها 7 و 6 تومان اعلام شده است .

25 شهریور 1360

۲۵ شهریور ۱۳۷۰؛ ۱۵ کارخانه سیمان راه اندازی می شود

در صفحه 3 روزنامه آخرین قیمت سهام در بورس تهران منتشر شده است .بر اساس این جدول قیمت هر سهم 34 شرکت معامله شده در بورس تهران آورده شده است.هر سهم سیمان کرمان 472 تومان قیمت داشته است .بالاترین قیمت هر سهم برای شرکت نفت پارس ثبت شده است که 3500 تومان خرید و فروش می شده است. 

در صفحه 4 روزنامه به نقل محمد رضا نعمت زاده اعلام می شود 15 کارخانه سیمان راه اندازی می شود.در حال حاضر در مناطق قائن،خاش،بندر خمیر،ایلام،خوزستان و برخی نقاط در حال ساخت کارخانه سیمان هستیم که با راه اندازی آنها در آینده نزدیک بین 3.5 تا4.5 میلیون تن سیمان اضافه برمصرف در کشور تولید می شود.

در صفحه هفت روزنامه اطلاعات مقاله ترجمه شده ای توسط مرکز تحقیقات و بررسی های اقتصادی اتاق بازرگانی با این تیتر منتشر شده است:«اقتصاد و بازرگانی در نخستین دهه قرن آینده».

در بخشی از این مقاله آمده است :در قرن آینده مساله اشتغال، معضلی شدیدتر از امروز خواهد بود ،زیرا کامپیوترها ،وظایف میلیون ها انسان را انجام خواهند داددر صورتی که جمعیت حهان از افزایش باز نخواهد ایستاد.

25 شهریور 1370

۲۵ شهریور ۱۳۸۰؛ شعبه بانک ملی در مسکو راه‌اندازی می‌شود

انتقاد اتاق بازرگانی از روند کاهش مناسبات تجاری با روسیه .در صفحه چهار 25 شهریور کار شده است.علینقی خاموشی رییس اتاق بازرگانی ایران در مجمع عمومی عادی سالیانه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه که با حضور سفیران جمهوری اسلامی و روسیه و تعدادی از مقامات دولتی روسی و ایرانی در محل اتاق بازرگانی تشکیل شدبا اشاره به مناسبات اقتصادی ایران و روسیه گفت :برای بهبود روابط دو کشور توافق هایی برای گشایش شعبه بانک ملی در مسکو به عمل آمده است که بزودی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

ماریا سوف سفیر روسیه نیز در این جلسه گفت:حجم مبادلات کالا میان دو کشور در سال 2000 در مقایسه با سال 1999 تقریبا 40 درصد رشد داشت و به حدود 700 میلیون دلار رسید و در سال 2001 میزان تبادل کالا همچنان رو به رشد بوده و در عرض 6 ماه نخست امسال تقریبا معادل 550 میلیون دلار شده و انتظار می رود که حجم کلی این مبادلات در سال 2001 افزون بر یک میلیارد دلار شود.

«بورس آمریکا از فردا باز می شود » تیتر خبری است که در صفحه 4 روزنامه اطلاعات منتشر شده است .بورس آمریکا که از سه شنبه گذشته در پی حمله به مرکز تجارت جهانی تعطیل شده بود از دوشنبه آغاز به کار خواهد کرد.

بازار سهام و اورراق بهادار نیویورک  مشهور به «وال استریت» در ابتدای کار به مدت دو دقیقه به احترام قربانیان حادثه سه شنبه گذشته نیویورک در قلب وال استریت قرار داشتند و پس از فروپاشی آنها به این منظور به طور کامل تخلیه شد و نیروهای امدادی و پلیس آن را تحت کنترل گرفتند.

روزنامه اطلاعات در صفحات 17 تا 20 خود که به «اطلاعات اقتصادی» معروف است در گزارشی به تحولات بازار سهام پرداخته است.بر اساس این گزارش در هفته منتهی به 21 شهریور 7958 نفر سهام خریداری کردند که در مقایسه با هفته قبل از آن 11.7 در کاهش نشان می دهد.شاخص کل هفته گذشته 7.4واحد کاهش به 3410.3 واحد رسید.همچنین در حالی که بورس های بین المللی دچار پس لرزه های انفجار در مرکز تجارت جهانی آمریکا هستند ،شاخص ها در تالار شیشه ای بورس اوراق بهادار تهران روند عادی خود را طی می کند.

بر اساس این گزارش، بورس بازان حرفه‌ای چهره هایی آشنا در تالار شیشه ای بورس تهران محسوب می شوند،اعتقاد دارند که این روند نزولی شاخص ها «حداکثر» تا دو هفته دیگر ادامه می یابد و صعود تدریجی نرخ ها که طی نیمه اول سال حالتی طبیعی یافته است و دیگر دچار نوسان های شدید نمی شودبا آغاز نیمه دوم سال روندی منطقی پیدا می کند.گزارشگر اطلاعات می افزاید:وضعیت 50 شرکت فعال تر بورس اوراق بهادار تهران تا ظهر شنبه چندان جالب نبود ونگرانی سهامداران را تشدید می کرد. 

بر اساس جدول نرخ طلا و ارز در بازار تهران دلار آمریکا 802 تومان،یورو 714،پوند 1159 تومان و درهم 217 تومان معامله شده است.

سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم 61 هزار تومان و طرح جدید 55 هزار و 700 تومان خرید و فروش می شد.هر گرم طلای 18 عیار نیز 5630 تومان قیمت خورد.

25شهریور 1380

این مطلب برایم مفید است
40 نفر این پست را پسندیده اند