در بورس نهادهای دارای مجوزی وجود دارند برای سهامداران متناسب با خصوصیاتی که دارند مثل سطح ریسک‌پذیری و سرمایه شخص، سبدی مناسب او تشکیل داده و مرتب آن را مدیریت می‌کنند.به این کار سبدگردانی می گویند و سبدگردان با توجه به همه عوامل مهم تاثیر گذار بر قیمت سهام، تصمیمات لازم در جهت رسیدن به اهداف سبد و افزایش ارزش آن را می‌گیرد. مزیت عمده سبد گردانی در استفاده از توان حرفه‌ای مدیر سبد و مشاوره‌های تیم مدیران سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردانی است. این مساله موجب می شود که تمام تصمیمات گرفته شده برای سبد هر شخص با بررسی گزارش‌های مالی، اخبار بازار سرمایه و تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی سهام به انجام برسد.

حداقل سرمایه برای سبدگردانی

مدیریت پرتفوی یا سبد گردانی اگر قرار باشد از سوی نهادهای معتبر انجام شود دارای یک حداقل سرمایه است. نهادهایی که از بورس مجوز دارند و اقدام به سبدگردانی برای سرمایه گذاران می کنند کف سرمایه را معمولا بالای یک میلیارد تومان در نظر می گیرند. سرمایه گذارانی که می خواهند امور سهام خود را از طریق نهادهای حرفه ای پیش بگیرند و ارقام سرمایه گذاری آنان کمتر از این مقدار است با پیشنهاد صندوق های سرمایه گذاری روبرو می شوند.

تفاوت سبدگردانی و صندوق های سرمایه گذاری

در کنار سبدگردانی اختصاصی‌، صندوق های سرمایه گذاری نیز یکی از روش های غیرمستقیم سرمایه گذاری در بورس هستند. صندوق سرمایه گذاری نهادی مالی است که به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه سرمایه‌ گذاران، با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، تأسیس شده و تحت نظارت آن سازمان فعالیت می‌ کنند.  صندوق‌ های سرمایه گذاری با تجمیع وجوه سرمایه‌ گذاران و در اختیار داشتن منابع مالی گسترده و با استفاده از دانش و تخصص مدیریت سبد دارایی، تلاش دارند این امکان را برای سرمایه‌ گذاران فراهم ‌کنند تا با دارایی مورد نظر خود (هرچند اندک) در سبدی متنوع از اوراق بهادار شامل سهام، اوراق مشارکت و سایر دارایی‌های مالی سرمایه‌ گذاری کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. سرمایه‌ گذاران با خرید واحدهای (یونیت) صندوق ها قادر به سرمایه‌ گذاری در آن هستند.

656817D8-606D-4EDE-AC17-EF3DFD726936

 دو سبد پیشنهادی برای روز دوشنبه ۱۷ شهریور

در روزهای که بازار به شکل گذشته رشد نمی کند بسیاری بر خرید سهم بر مبنای ارزندگی تاکید دارند.

بر مبنای ارزندگی اما چه معنایی دارد؟ برخی فعالان می گویند در خرید سهم می توان به سه فاکتور توجه کرد:عوامل بنیادی،اخبار پیرامونی آن و تحلیل های فنی.

طبیعتا این کار از عهده هر فردی بر نمی آید و سبدگردان اختصاصی هم نیازمند سرمایه بالا و کارمزد است.

برخی نهادهای مالی پیشنهادی عمومی به خریداران خرد می دهند که آنان می توانند در صورت اعتماد ترکیب دارایی خود را بر پایه آن پیشنهاد شکل دهند.

در این سبد درصد بازدهی مورد انتظار درصد هر سهم از سبد سهام و دلیل چنین انتخابی بیان شده است. برای امروز سبد پیشنهادی دو نهادی معتبر منتشر شده است.البته این اقدام صرفا با هدف تقارن اطلاعاتی برای سرمایه گذاران است.با توجه به وجه عمومی این پیشنهاد سرمایه گذاران باید مثل هر تصمیمی بر پایه تحلیل و اطلاعات خود دست به انتخاب بزنند.

532D977B-AB84-423D-A69B-BE5DAAC53110

 
این مطلب برایم مفید است
86 نفر این پست را پسندیده اند