محمد باقر قالیباف‌ عصر امروز در جلسۀ نهایی پیگیری و نظارت میدانی از استان خوزستان با بیان اینکه گاهی در نقد این سفر به من می‌گویند چرا در این سفر پروتکل‌ها را رعایت نکردی؟ اظهار داشت: نمی‌توان مشکلات را دید و حرف مردم را نشنید.

وی با بیان اینکه ما تجربه دفاع مقدس را داریم و اگر در صبح عملیات رزمنده، فرمانده‌اش را کنار خودش نمی‌دید احساس امنیت نمی‌کرد، افزود: در این ایام سخت کرونا وقتی به مردم قول دادیم با آنها باشیم باید در کنار آنها باشیم و با آنها زندگی کنیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه مردم را دو چیز رنج می‌داد. یکی مشکلات و دیگری تبعیض. می‌گویند چرا یک جا شهرک بعثت است و یک جا شهرک طالقانی‌ تصریح کرد: نظارت ما از جنس نشستن در تهران نیست. به دنبال نظارت میدانی و سیستمی هستیم. نهاد مجلس، کمیسیون‌ها، هیئت رئیسه، رئیس و معاونین مجلس باید در خدمت تک تک نمایندگان باشد برای حل مشکل مردم.

قالیباف با بیان اینکه گاهی امنیت ملی برای یک روستا آب آشامیدنی آن روستا‌ست‌، نمی‌شود به مردم آن روستا بگوئیم آب نخور که ما کار مهمتر داریم. نمی‌توانیم به بهانه کارهای ملی، از کارهای ضروری محلی پرهیز کنیم، ادامه داد: به دنبال مچ‌گیری از مدیران نیستیم. هر مدیری که امین و قوی باشد به او شجاعت تصمیم‌گیری می‌دهیم.

وی با بیان اینکه نظارت پسینی را قبول نداریم. باید در لحظه و هوشمند و سیستماتیک نظارت کنیم، گفت: ‌مدیران قوی ما را یار و یاور خودشان بدانند. هدف اصلی پیگیری مشکلات مردم است نه چیز دیگری‌. آن چیزی را که نمی‌توانیم جبران کنیم، زمان است. پروژه ۳۰ سال و ۲۰ سال معطل مانده، هیچ جای دفاعی ندارد. ابدا معنا و مفهوم ندارد. بر این مسائل نظارت می‌کنیم.

قالیباف با بیان اینکه در همین هفته در مجلس سایتی را بالا می‌آوریم و تصمیمات این سفر در حوزۀ اجرایی و تقنینی را شفاف اعلام خواهیم کرد، افزود‌: از ۴۰ روز پیش پیگیر این تصمیمات بوده‌ایم. سه نوبت در تهران با استاندار جلسه گذاشتیم. بنده با وزرای مربوطه جلسه داشتم و جمع بندی کردیم. با مجمع نمایندگان به توافق رسیده‌ایم. در آن همه بحث‌ها ثبت و ضبط می‌شود تا کار مهمی در راستای هوشمندسازی و شفاف.سازی انجام شود.

رئیس مجلس با بیان اینکه همه مردم با زمان‌بندی خواهند دید که چه کاری قرار است صورت گیرد.این حق همۀ مردم است. وظیفۀ ماست که پاسخگو باشیم، حق ما نیست.، ادامه داد: آب شرب، آب کشاورزی، فاضلاب و آب سطحی از اولویت‌های فعالیت‌های ماست. کارهایی که باید همین امسال انجام شود مشخص شده است و در اولویت است کارهایی را که در بودجه ۱۴۰۰ باید پیش‌بینی کنیم معلوم خواهیم کرد و پروژه‌هایی که در برنامه هفتم توسعه یعنی تا ۱۴۰۴ باید مطرح شوند نیز باید مشخص شود.

قالیباف با بیان اینکه مردم از ما انتظار دارند تا پایان این دولت، ۷۰۰ روستای دارای تنش آبی را سر و سامان دهیم.، تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که مردم را در استان رنج می‌دهد بحث اشتغال است. بعضی موارد را اورژانسی دنبال خواهیم کرد. علاوه بر کارهای قبلی که دنبال خواهد شد، مکانیسم‌هایی را برای ایجاد اشتغال مشخص کرده‌ایم و در سایتی که گفته شد اعلام خواهد شد. برنامه برای اشتغال ۳۰ هزار نفر داریم.

وی با بیان اینکه ضمناً ما متمرکز بر قشر زنان سرپرست خانوار هم به دنبال اشتغال ۱۰ هزار نفر جدا از ۳۰ هزار نفر دیگر است، اظهار داشت: عرضه و شجاعت نداشتن خودمان را به حساب تحریم نگذاریم. در کشور ما متاسفانه برای کاری نکردن از کسی توضیح نمی‌خواهند ولی اگر کار کرد باید روزانه به ۲۰۰ نفر جواب پس بدهد.در بخش مسائل اجتماعی برای نقاط مناطق آسیب‌پذیر در ۱۷ شهرستان خوزستان برنامه‌های ویژه داریم که در سایت اعلام خواهیم کرد. گله‌مندی اکثر جوانان خوزستان از مسائل استخدامی اعم از استخدام بومیان نیز مد نظر است و در دستور کار خواهد بود.

‌قالیباف با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم و جدی ما در تولید، شرکت‌های دانش بنیان است. این بسیاری از نابه‌سامانی‌ها را حل خواهد کرد، گفت: ‌تلاش می‌کنیم تا در این بخش، محور فعالیت‌های ما فعالیت‌های مردمی باشد نه دولتی چهار مرکز نوآوری را برای حوزۀ دانش بنیان تاسیس می‌کنیم تا به سرعت کارهای مرتبط با آن پیش برود. جزئیات آن را اعلام خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه احکام برنامۀ هفتم توسعه را با کلی‌گویی نخواهیم نوشت مطمئن باشید، اضافه کرد: برای هر استان در برنامه احکام جداگانه خواهیم داشت. باید احکام و قوانین قابل اجرا باشد. اولین بی‌حرمتی به قانون، اجرایی و عملی نبودن آن است امیدواریم در مجلس شورای اسلامی و عزیزانمان در قوه مجریه و قوه قضائیه دست به دست هم دهیم و در همۀ سطوح با همدلی کارها را به نفع مردم پیش ببریم و دینمان را به خوزستان ادا کنیم.‌

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند