سید حسن نصرالله در سخنرانی خود اظهار کرد: در لبنان طرف‌هایی سالروز عاشورا را زنده نگه می‌دارند و تعداد بیشتر مجالس عزاداری معمولا در مجالس مرکزی حزب‌الله لبنان و جنبش امل برگزار می‌شوند. ایام محرم برای ما مجموعه‌ای از مسؤولیت‌ها، وظایف و تعامل است به طوری‌که محبان اهل بیت در سراسر جهان به اشکال مختلف مراسم عاشورا را برگزار می‌کنند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: همواره شیعیان به ائمه خود برای اطلاع از اصول و نحوه برگزاری عاشور مراجعه می‌کردند و کسانی هم بودند که به علما و فقها مراجعه می‌کردند.

سید حسن نصرالله اظهار کرد، امروز استفتاهایی برای کل مراجع ما درباره نحوه برگزاری مراسم عاشورا در سایه کرونا فرستاده می‌شود. کل مراجع تقلید ما بر لزوم توجه و پایبندی به اصول بهداشتی به دلیل کرونا تاکید دارند.

او فاش کرد: از یک ماه و نیم پیش ما و برادران‌مان در جنبش امل رایزنی درباره نحوه برگزاری مجالس عزاداری را شروع کردیم دو فرضیه وجود داشت اول شیوع محدود کرونا و اتخاذ تدابیر و احیای سالروز عاشور به طور عادی و فرضیه دوم شیوع گسترده کرونا و به این ترتیب سختی برگزاری مجالس عزاداری و تجمعات.

سید حسن نصرالله خواستار تقویت انواع اظهار حزن و اندوه با سیاه پوش کردن شهرک‌ها و روستاها و برافراشتن پرچم‌های سیاه و افزایش ابتکارعمل‌های فردی از طریق افزایش سیاه‌پوش کردن‌ها و برافراشتن پرچم‌های سیاه شد.

او درباره نقش رسانه‌ها تاکید کرد: رسانه‌ها می‌توانند توجه بیشتری به سالروز عاشورا داشته و برنامه‌ها و مجالس بیشتری را پوشش دهند. همچنین می‌توانند شیوه پخش سالروز عاشورا را برای بیشتر آشنا کردن مردم با این رویداد و ارتباط  آنها با آن متحول کنند. اما شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به صورت انفرادی برای نحوه احیای این سالروز عمل کرده و تمام صفحات و حساب‌های کاربری را به منبر حسینی بدل کنند.

سید حسن نصرالله در این راستا بر اجتناب از خصومت و فتنه و غیره تاکید کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: هرکسی که می‌خواهد مجلس عزاداری در شهری که کرونا در آنجا شیوع دارد برگزار کند باید مسؤولیت شرعی آن را به عهده بگیرد. وظیفه اخلاقی و انسانی این است که به جان ساکنان و مردم توجه داشته باشیم و عدم پایبندی به تدابیر و بی‌توجهی به شیوع کرونا از گناهان کبیره است.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: وضعیت بهداشتی لبنان از کنترل خارج شده و وزیر بهداشت امروز فریاد زد و کاملا منظورش مشخص بود براساس اطلاعات ما هیچ مبالغه‌ای درباره ارقام ابتلا به کرونا وجود ندارد بیمارستان‌ها جا ندارند کمبود دارو داریم و مردم به تدابیر بهداشتی توجهی ندارند و الان وارد فاجعه‌ و وضعیت بسیار دشواری شده‌ایم و اگر کل کشور و تمام موسسات بهداشتی برای کرونا بجنگند اما مردم به تدابیر پایبند نباشند، تدابیر لحاظ شده فایده ندارند.

 

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند