دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری پویش همدلی با مدافعان سلامت، گفت: با روند نسبتا صعودی که در هفته‌های اخیر در ابتلا به بیماری کووید- ۱۹ و موارد فوت ناشی از آن مشاهده می‌شود، بار مضاعفی بر دوش نظام سلامت و شبکه بهداشت و درمانی و مدافعان سلامت وارد شده است. در این روزها و هفته‌های اخیر که فشار مضاعف شده، آنچه بیشتر از قبل اهمیت دارد، تقویت روحیه همکاران مدافعان سلامت در مقابله با این بلای جهانی است. با این هدف، پویش همدلی با مدافعان سلامت در دستور کار سازمان نظام پزشکی و با مشارکت وزارت بهداشت قرار گرفت و هشتگ «جان ما، ایران ما» برای این پویش ملی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این مسیر نیازمند ارتقای انگیزه‌ها و روحیه مدافعان سلامت هستیم و با این همدلی سعی می‌کنیم که این انگیزه‌ها را ضمن درک متقابل از تلاش‌های انجام شده، افزایش دهیم.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره فاصله توصیه‌های انجام شده با پذیرش عملی در جامعه گفت: پس از توفیق نسبی در مدیریت بیماری کووید-۱۹ در اواخر اسفند و فروردین که نتایج آن را با کاهش چشمگیر نمودار مبتلایان و تعداد موارد فوت در اردیبهشت ماه مشاهده کردیم، متاسفانه بخشی از جامعه و برخی مسئولان دچار عادی پنداری شده و بازگشایی‌ها نیز همزمان انجام شد و به این عادی نمایی کمک کرد و جامعه‌ای که به نوعی هوشیار شده بود و ترس از کرونا را داشت، این هوشیاری جای خود را به عادی پنداری داد که این عادی پنداری تاثیر خود را در کاهش رعایت مسائل بهداشتی و ایمنی گذاشت. در تیر ماه نیز از همان کشته‌ها برداشت می‌کنیم و متاسفانه آمار فوت مبتلایان به کرونا به اندازه مجموع دو ماه قبل است و بیش از ۵ هزار نفر را به دلیل افزایش موارد ابتلا از دست دادیم.

اجباری شدن ماسک، در روزهای آتی نتیجه خود را نشان می دهد

وی ادامه داد: البته راه بازگشت وجود دارد. کشورهای دیکر هم این بازگشت را داشته اند و ۹۶ کشور شاهد نمودار صعودی مبتلایان هستند. البته در ۱۹ کشور شاهد نمودار نزولی یا پایدار بودیم. برای امروز و فردا باید فکر کرد و از تجربه‌های ماه‌های اخیر درس گرفت. به هر حال نیازمند این هستیم که این پیام را به جامعه منتقل کنیم که عادی پنداری که ایجاد شده مشکل ساز بوده و حتی ممکن است برای ماه‌ها و سال های آتی هم مشکل ساز باشد. پویش «من ماسک می‌زنم» که از ابتدای تیر ماه شکل گرفت و بعد در اواسط تیر ماه استفاده از ماسک در مکان های عمومی اجباری شد، در روزهای آتی نتیجه خود را نشان می‌دهد.

انتظار روند کاهشی در آمار کرونا از میانه مردادماه

جهانپور گفت: اگر این پویش‌ها با مشارکت وسیع اجتماعی همراه نباشد، ممکن است در اواخر شهریور و ابتدای مهر ماه به چند برابر این اعداد برسیم و ممکن است در ابتدای آبان با یک بحران انسانی در حوزه کرونا مواجه شویم. این موارد، اقدامات پیشگیرانه است که به تفاهم و تعامل مردم با دستگاه‌های اطلاع رسانی برگردیم. امروز بخشی از این هدف حاصل شده است و اکنون موارد ابتلا و به ویژه موارد فوت به یک ثباتی رسیده است که البته راضی کننده نیست و  انتظار داریم از میانه مرداد ماه روند کاهشی را شاهد باشیم.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: شاید در مستندسازی در کشور ضعف‌هایی داشته باشیم، اما مدافعان سلامت که واژه و مفهوم جدیدی نیست و خاص کرونا نبوده است. در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و زمانی که شبکه بهداشت در کشور گسترش پیدا کرد، جنبه‌ها و جلوه‌های کار مدافعان سلامت را شاهد بودیم. امروز در بسیج ملی مقابله با کرونا نیز شاهد استمرار و بروز دیگری از این تلاش‌ها هستیم.

تلاش وزارت بهداشت برای حمایت از خانواده شهدای سلامت

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره شهید محسوب شدن مدافعان سلامت نیز گفت:  در مورد مقررات و آیین نامه‌ها برای شهید محسوب شدن، تابع مقررات کشور هستیم. بر اساس نامه‌ای که وزیر بهداشت به مقام معظم رهبری ارسال کردند نیز، عنوان شهدای خدمت سلامت در نظر گرفته شد.از طرفی به نوعی جنبه عوارض شغلی نیز مطرح است و همکاران به نوعی در مسیر خدمت درگیر شده و به شهادت رسیدند، عبارت شهید خدمت خیلی هم بدون فلسفه و سابقه در قوانین نیست. تمام تلاش وزارت بهداشت این است که حداکثر امکانات رفاهی و دل‌جویی را برای خانواده این شهدا فراهم کنیم. تلاش وزارت بهداشت برای جذب منابع و مسیرهایی که بتوانیم امکانات خاصی را برای خانواده این عزیزان در نظر بگیریم، ادامه دارد.

امیدواریم با کمک دولت وضعیت بهتر شود

وی ادامه داد: درباره کلیه کارکنان سلامت نیز مباحث رفاهی همواره مطرح بوده، در اوج تحریم، در اوج خالی بودن خزانه دولت، در اوج مشکلات مالی وزارت بهداشت و با کاهش 70 تا 80 درصدی درآمد اختصاصی، این مشکلات تشدید هم شد. با این همه تاخیر در پرداخت معوقات پرسنلی نسبت به ماه‌های قبل کاهش یافته است. البته به روز نشده است، اما تاخیرها کاش یافته است. استمدادی است که وزیر بهداشت از دولت هم طلبیده که امیدواریم با کمک دولت وضعیت بهتر شود.

وضعیت داروهای کرونا در کشور

جهانپور درباره وضعیت دسترسی به داروهای کرونا در بازار، گفت: دارویی که بر اساس روال و رویه قانونی در شورای تدوین فهرست دارویی کشور ،هزینه –اثربخش تشخیص داده شده باشد، وارد فهرست دارویی کشور شده است. در شریط اضطراری هم اگر هر دارویی برای مقابله با کرونا بر اساس شواهد علمی اثربخش باشد، قطعا از مسیر کمیته علمی و کمیته درمان با استفاده ازاختیارات ستاد ملی کرونا از مسیر اورژانسی  وارد فهرست دارویی کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: اینکه کسی بر اساس اجتهاد شخصی صحبت کند، درست و حرفه ای نیست. در عین حال حواشی هم در فضای مجازی مطرح می شود که اصلا از جنس طبابت نیست و بیشتر در زمره شایعات است. حال این موارد ممکن است بیمار و خانواده بیمار را به سمت تهیه داروهای خاص به عنوان درمان قطعی و اکسیر حیات بیمار کرونا برد و ممکن است افراد متوجه بازار سیاه دارویی شوند، همانطور که متاسفانه این اتفاق در ماه های گذشته چه بر اساس توصیه های فضای مجازی و چه بر اساس تک نسخه های همکاران ما رخ داده است.

جهانپور افزود: ممکن است 80 تا 120 میلیون پول داده باشند و داروی دیگری یا داروی تقلبی دریافت کرده باشند. در جایی که تشخیص داده شد، مانند ورود رمدسیویر به فهرست دارویی، اقدام هم شد که خوشبختانه تولید داخلی هم دارد و در اخرین توزیع هم سهمیه لازم در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی گذاشته شده تا برای بیمارانی که تحت اکسیژن هستند، مصرف شود.

برای تهیه دارو به بازار سیاه مراجعه نکنید

وی تاکید کرد: توصیه اکید ما این است که به هیچ وجه برای تهیه دارو به بازار سیاه مراجعه نکنند و توصیه مکرر ما به همکاران مان این است که دارویی خارج از دارونامه رسمی کشور را تجویز نکنند. طبق بند پ ماده 72 قانون برنامه ششم توسعه این اقدام تخلف بوده و پیگیری آن بر اساس ماده 11 قانون نظام پزشکی می تواند مورد برخورد قرار گیرد. در این روزها درباره داروهای متعددی صحبت می شود، اما اغلب این ها خروجی نداشته و نخواهد داشت. مادامی که مطالعات علمی پایان نیافته و مورد قضاوت کمیته علمی قرار نگیرد و از سازمان غذا و دارو مجوز تولید و واردات نگیرد، تولید، تبلیغ، واردات، تجویز و ... آن خلاف مقررات است.

ماجرای آمار ۲۵ میلیونی ابتلا به کرونا

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درباره آمار ۲۵ میلیونی ابتلا به کرونا که چند روز قبل مطرح شد، اظهار کرد: این عدد مربوط به مطالعه‌ای در زمینه میزان  مواجهه احتمالی با کرونا و بر اساس حجم نمونه کوچکی بود. آمار کرونا آن چیزی است که دکتر لاری -سخنگوی وزارت بهداشت هر روز ظهر اعلام می‌کند. این نوع مطالعه‌ها در کشورهای مختلف انجام می‌شود. این مطالعه مبتنی بر تست‌های آنتی بادی یا سرولوژی بوده است. این تست‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و میزان منفی و مثبت کاذب بالایی دارند و معیار مناسبی برای تشخیص قطعی کرونا نیستند. مسلم است که در ایران و همه کشورهای درگیر با ویروس کرونا، اغلب و اکثر جامعه به این ویروس مبتلا نشده‌اند. در ایران و همه کشورها ایمنی نسبت به این ویروس ایجاد نشده است. همان طور که رییس جمهوری هم اعلام کردند، چون اکثر جامعه مبتلا نشده‌اند، همچنان باید مدیریت بیماری در دستور کار باشد.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباره تناقض در آمارهای کرونا گفت: موضوع ۲۵ میلیون نفر ابتلا به کرونا مربوط به یک مطالعه سرولوژیک بوده و یک مدل سازی و تخمین محسوب می‌شود و اعداد بالاتر از این همه با این مطالعات به دست آمده است. این موارد به هیچ عنوان آمار نیست و بر اساس تست مولکولی و قطعی نیستند.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند