روزنامه نیویورک تایمز روز پنج شنبه در گزارشی به نقل از یک مقام اطلاعاتی در خاورمیانه- که خواست نامش فاش نشود- مدعی شد که عامل انفجار و آتش سوزی در سایت نظنز یک وسیله منفجره بوده که در داخل این تأسیسات نصب شده بود.

بنا به ادعای این مقام اطلاعاتی، این انفجار بخش وسیعی از محوطه روی زمینی این تأسیسات را که محل بالانس کردن سانتریفیوژهای جدید قبل از عملیاتی شدن است، تخریب کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود همچنین مدعی شد که شواهد اولیه قویاً گویای آن است که این حادثه ناشی از یک عملیات خرابکارانه بوده؛ هرچند که این احتمال نیز وجود دارد که یک سانحه صنعتی عامل این آتش سوزی باشد.

«دیوید آلبرایت» رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین المللی- یک گروه غیرانتفاعی در واشنگتن برای پیگیری روند اشاعه هسته ای- در مصاحبه ای مدعی شد که تعدادی از فاکتورها نشان می دهد که این سانحه به احتمال زیاد یک اقدام خرابکارانه بوده است. آلبرایت همچنین مدعی شد که احتمال اندکی وجود دارد این کارخانه مونتاژ محل انباشت مواد قابل اشتعالی باشد که باعث بروز یک انفجار بزرگ شوند.

در همین ارتباط، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در بیانیه‌ای اعلام کرد که از گزارش‌ها درباره حادثه آتش سوزی در تأسیسات هسته‌ای نطنز باخبر است و در حال بررسی تأثیرات این حادثه بر پادمان‌های نظارتی آژانس است.

این واکنش آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از آن اعلام شد که بامداد پنج شنبه یک سوله در سایت هسته‌ای نطنز دچار حریق شد که عملیات اطفا با موفقیت در این سایت انجام شد.

همچنین «بهروز کمالوندی» سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفتگو با شبکه خبر در مورد حادثه رخ داده در تأسیسات غنی سازی نظنز اظهار داشت: «حادثه‌ای در سایت نطنز در بامداد پنج شنبه داشتیم که یکی از سوله‌های ما که در فضای باز است، دچار حادثه شد». وی ادامه داد: «این سوله فاقد مواد هسته‌ای بوده و آلودگی هم وجود ندارد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: «این نکته را نیز باید بیفزاییم که در حال حاضر در روند تولید و غنی سازی اورانیوم هیچ‌گونه خللی وارد نشده و سایت ما به مانند گذشته در حال انجام وظایف خود است».

«رمضانعلی فردوسی» فرماندار شهرستان نطنز نیز صبح پنجشنبه در جمع رسانه‌ها عنوان کرد: «یکی از سوله‌های مختص وسایل اسقاطی دچار آتش‌سوزی شده بود که به محض اطلاع از حادثه، اکیپی از نیروهای آتش‌نشانی شهرستان نطنز در محل حاضر و اقدام به خاموش کردن آن کردند؛ با اطفای حریق دیگر جای هیچ‌گونه نگرانی نیست».

 

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند