دکتر عشقی مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران، مهمان برنامه «تهران کلینیک» رادیو تهران بود.

وی درباره اوج گیری دوباره کرونا در کشور از یک سو و امیدواری ها برای درمان از طریق پلاسمادرمانی، گفت: پیش بینی می شد که پیک دوم بیماری کرونا و عوارض و عواقب و مرگ و میرها در جامعه رخ دهد. در مورد روش های دیگر درمانی از جمله داروها و اقداماتی که در دنیا و در ایران در جریان است، توضیحات بیشتری نمی دهم، اما در مورد پلاسما درمانی باید بگویم که از هفته دوم و سوم اعلام رسمی کرونا در ایران، این اقدام شروع شد که اول به صورت یک کارآزمایی بالینی بود ولی زمانی که نتایج کارآزمایی موفقیت آمیز بود ما به این نتیجه رسیدیم که هرچه زودتر درمان با پلاسمای بهبود یافتگان از بیماری کرونا آغاز شود.

بهبودیافتگان کرونا، پادتن ضدکرونا دارند

وی گفت: چون آنها پادتن ضد کرونا در بدنشان وجود دارد و حدس می زنیم به واسطه آن پادتن بالایی که در بدنشان بوده است توانسته اند شفا پیدا کنند و بهبود بیابند. ما پادتن اینها را از طریق پلاسمای آنها استخراج می کنیم و این پلاسما را در اختیار بیمارانی می گذاریم که الان بستری هستند.

پلاسما درمانی ۵۰ درصد مرگ و میرها را کاهش می دهد

دکتر عشقی گفت: زمانی که نتایج کارآزمایی را مرور کردیم متوجه شدیم که تقریبا ۵۰ درصد مرگ و میر را کاهش می دهد و این برای ما امیدوار کننده بود. پلاسما درمانی نه تنها در ایران که در جهان امیدوار کننده است و نتایج خوبی را نشان داده است، بنابراین کارآزمایی دوم را از اواسط اردیبهشت ماه در ۳ استان قرمز یعنی سیستان و بلوچستان، هرمزگان و به خصوص خوزستان شروع کردیم.

مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: چند روز پیش هم ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اعلام کردند که نتایج این کارآزمایی از اولی بهتر بوده است، یعنی زمانی که ما پلاسما را هرچه سریع تر به بیمار کرونایی تزریق کنیم اصلا مریض، بدحال نمی شود، بنابراین نتایج خیلی خوبی را گرفته ایم. ما الان با پلاسما می توانیم از بار بیماران بدحالمان کم کنیم و مرگ و میر را کاهش دهیم.

بهبودیافتگان به دعوت ما پاسخ نمی دهند

این مسئول اظهار داشت: منتهی مشکل مهمی که داریم این است که بهبودیافتگان از کرونا به دعوت ما آن پاسخی را که باید بدهند، نمی دهند. در این زمینه رؤسای دانشگاه ها، معاونت های درمان، روابط عمومی انتقال خون و حتی رسانه ها خیلی تلاش کرده اند اما این تلاش ها کافی نیست و باید تلاش های بیشتری صورت گیرد.

دکتر عشقی درپاسخ به این سوال که«زمانی که بیماری بهبود پیدا می کند، قبل از اینکه از بیمارستان مرخص شود آیا این امکان وجود ندارد که در بیمارستان پلاسما را از او بگیرند؟» گفت: آن موقع بنا به دلایل طبی و اینکه هنوز آنتی بادی آنقدر بالا نرفته است، نمی شود. آنتی بادی ها یک منحنی دارند و از روز چهاردهم تا روز بیست و هشتم اوج می گیرند و بعد از روز بیست و هشتم تا یک ماه بعد از بهبود تا ۳ الی ۴ ماه در حداکثر تیتر هستند و هرچه تیتر بالاتر باشد برای ما مهم تر است.

اهدای پلاسما از اهدای خون راحت تر است

این مسئول درپاسخ به این سوال که «شما با بیمارانی که بهبود پیدا کرده اند تماس می گیرید و آنها مراجعه نمی کنند یا کلا به تبلیغات رسانه بسنده کرده اید؟» خاطرنشان کرد: دو راه برای فراخوان بهبودیافته ها وجود دارد، یکی فراخوان عمومی است که از طریق رسانه ها و تبلیغات شهری انجام می شود که هر کسی که در خیابان رد می شود، این تبلیغات را ببیند و اگر خودش یا خانواده اش بهبود یافته کرونا هستند به مراکز انتقال خون مراجعه کنند تا ما در آنجا پلاسمایشان را بگیریم. اهدا پلاسما از اهدا خون راحت تر است، فقط به جای ۲۰ دقیقه، ۱ ساعت زیر دستگاه می نشینند و خونی هم از فرد خارج نمی شود و سلولهای خونی به فرد بر می گردد و ما با آن دستگاه فقط زردآبه خون را از آنها می گیریم.

ترس کاذب اهدای پلاسما باید از بین برود

مدیرعامل مرکز انتقال خون درباره احتمال ترس داشتن بهبودیافتگان، گفت: ما باید این ترس کاذب را از میان برداریم. آنها به پایگاه های انتقال خون مراجعه می کنند و این پایگاه ها محل مراجعه افراد کاملا سالم است، کسی که ۱ ماه از بهبودش گذشته باشد کاملا سالم تلقی می شود  و بر اساس استانداردهای جهانی می تواند حتی خون اهدا کند و یا سر کار برگردد و این فرد کسی نیست که کسالت داشته باشد.

وی گفت: پایگاه های انتقال خون تمام استانداردها و پروتکل ها از جمله استفاده از مواد ضد عفونی کننده، ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و.. را رعایت می کنند و از پاساژ و خیابان ها و اماکن عمومی دیگر امن تر است (چون مردم مثل روزهای قبل از کرونا در خیابان ها تردد می کنند و تمام مراسم ها را به جا می آورند). این را هم اضافه کنم که این دارو، دارویی نیست که ما بتوانیم از خارج وارد کنیم و دارویی است که باید از خون ملت شریف ایران تهیه کنیم و اگر مردم بخواهند می توانیم یک دیگر را نجات دهیم.

 

این مطلب برایم مفید است
17 نفر این پست را پسندیده اند